Oglądamy Youtube - Lightbath

30.07.2018  | Paweł Pruski
Oglądamy Youtube - Lightbath

Jeśli interesujecie się formatem eurorack i niekoniecznie macie ochotę na oglądanie technicznych objaśnień modułów - kanał, którego autorem jest Lightbath może być dla Was ciekawą alternatywą.

W naszym cyklu poświęconym kanałom na YouTube przyszedł czas na syntezatory modularne. Dziś w roli głównej Bryan Noll, czyli Lightbath. Jego profil w głównej mierze poświęcony jest estetycznej stronie syntezatorów modularnych. W większości są to prezentacje generatywnych patchy. W odróżnieniu od przeważającej części podobnych kanałów, autor nie omawia technicznych aspektów swojego setupu. W moim odczuciu prezentuje coś o wiele bardziej wartościowego - efekt swojej pracy - muzykę. Co ciekawe, dla producentów wtajemniczonych w synteza modularną, również pod kątem technicznym, pomiędzy wierszami znajduje się wiele cennych informacji. Możemy podpatrywać konkretne patche, współgranie ze sobą różnych modułów czy też inne zastosowane przez Lightbatha patenty.

 

 

Wspomniana estetyka dotyczy głównie generatywnego ambientu. Jak sam Lightbath mówi - Tworząc generatywne procesy w obrębie syntezatorów modularnych, czuję się jak podczas kolaboracji - tak jakby syntezator był żywy i wchodził ze mną w interakcje. Ustalam wstępne ramy, a potem słucham i pozostaje czujny, prowadząc muzyczną rozmowę. To coś jak medytacyjna praktyka.

 

 

Podobnie jak w przypadku innych omówionych w niniejszym cyklu youtuberów - również w tym przypadku całość posiada profesjonalną oprawę graficzną. Poszczególne filmy przypominają raczej artystyczne instalacje a nie tutoriale do których przyzwyczaiło nas wielu internetowych twórców, działających w obrębie omawianej tematyki.

Zobacz także test wideo:
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
Black Lion Audio Seventeen - jednokanałowy kompresor FET
„Seventeen nie jest kompresorem typu 1176, na którym nagrywał Twój dziadek”, jak możemy przeczytać w opisie produktu. Świetnie, a zatem czym jest?

 

 

Kanał Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCNcpKG4D0_nxBYwtgD4iA7w/featured
Profil Bandcamp: https://lightbath.bandcamp.com/

Sprawdźcie też poprzednie odcinki naszego mini-cyklu "Oglądamy YouTube":

Cabinet of Curiosities

pracownia Hainbacha

Cuckoo

BoBeats

Red Means Recording