Akai Force, MPC X, MPC Live jeszcze bliżej Ableton Live

23.12.2019  | Paweł Pruski
Akai Force, MPC X, MPC Live jeszcze bliżej Ableton Live

Najnowsza aktualizacja wymienionych sprzętów pozwala na kontrolę programu Ableton Live. Tym samym zyskują funkcjonalność podobną do tej jaką oferuje Push 2.

Akai Force podobnie jak najnowsza seria MPC (MPC X oraz MPC Live) z założenia są autonomicznymi urządzeniami. W odróżnienia od bezpośrednich poprzedników, do których funkcjonowania niezbędny był komputer, w tym przypadku mamy do czynienia z pełną niezależnością. Praktycznie od samej premiery (szczególnie Force) produkt określa się jako "Ableton w pudełku". Co ciekawe, mimo iż wspomniany program jest bezpośrednią konkurencją dla powyższych sprzętów Akai, od momentu ich premiery wspominano, że będą współpracować z Abletonem. Oczywiście nie mam mowy o wgraniu programu do urządzeń, ale o kontrolowaniu Abletona. Co prawda wdrożenie powyższej użyteczności zajęło programistą prawie rok czasu, jednak w końcu przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Powyższe możliwości otrzymujemy po zaktualizowaniu firmwaru urządzeń. Wśród nowych funkcji znajdziemy:

● Zakładka Matrix – wyświetla sekcję 8×8 widoki sesji Live’a, która jest oznaczona w interfejsie użytkownika Live kolorową obwódką sesji. Użytkownicy mają pełny przegląd i natychmiastowy dostęp do scen, klipów, stanu odtwarzania, statusu nagrywania, a także kontrolę nad odtwarzaniem, funkcjami kwantyzacji nagrywania i zarządzaniem scenami/klipami.
● Zakładka Device Control – zakładka Device steruje urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji „niebieskiej dłoni” w Ablietonie Live.
● Pasek sterowania  – w górnej części dotykowego interfejsu użytkownika można dostosować pasek kontrolny, aby wyświetlał wstępnie ustawione tryby sesji, aranżacji i wydajności, w tym BPM, Phase Nudge Down / Up, Metronom, Follow, Overdub, Automation Arm i inne.
● Pady MPC – Za pomocą 16 padów w MPC Live i MPC X można sterować odtwarzaniem i nagrywaniem klipów.
● MPC Q-links – Pokrętła MPC Q-Link umożliwiają sterowanie kluczowymi parametrami Abletona Live. W MPC X ekrany OLED nad każdym pokrętłem Q-Link zapewniają wyraźne wizualne informacje zwrotne w postaci nazwy i wartości parametru, który jest regulowany. Pokrętła Q-Link 1-8 służą do regulacji głośności ścieżki, natomiast gałki Q-Link 9-16 sterują urządzeniem na bieżącej ścieżce w pozycji „niebieskiej dłoni”.
● Pasek sterowania – Sterowanie sprzętowe MPC Live i MPC X jest teraz wstępnie zmapowane do Ableton Live, obejmując wszystko, od wyboru ścieżki, uruchamiania sceny, wyciszania, solo, uzbrojenia płyty i wiele więcej.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Sennheiser EW-DX MKE 2 / 835-S SET - zestaw mikrofonów bezprzewodowych
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó