Fundacja Nobiscum i cykl Sygnał/Szum
Cykl Sygnał/Szum narodził się w 2016 roku jako odpowiedź na niezagospodarowaną niszę w obszarze płockiej kultury. Wprawdzie wcześniej w mieście zaistniały próby organizacji koncertów muzyki eksperymentalnej, poszukującej, awangardowej, jednak były to albo wydarzenia jednorazowe, albo zakończone po kilku edycjach.
Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Piotr Dąbrowski – płocki muzyk, producent, realizator dźwięku. Od samego początku odpowiada nie tylko za dobór artystów, ale również za identyfikację wizualną cyklu, działania medialne i realizację audio i video podczas wydarzeń. Od 2018 roku, dzięki powstałej Fundacji Nobiscum, cykl zafunkcjonował niezależnie, wpierw dzięki środkom własnym fundacji, a następnie dzięki zdobytemu przez nią dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Równolegle do cyklu koncertów w płockim radiomixx.pl pojawiła się seria podcastów Piotra Dąbrowskiego poświęcona muzyce tożsamej z ideą cyklu.
(fot. Piotr Dąbrowski)
W 2019 roku, dzięki wspomnianemu dofinansowaniu, cykl prócz wydarzeń stricte koncertowych wzbogacił się o te o charakterze performatywno-edukacyjnym (dotyczące zagadnień audiosfery, nagrań terenowych, dźwięku znalezionego) a także warsztatowym. Dotychczas podczas wydarzeń cyklu w Płocku wystąpili: Wojtek Kurek, Mirt, Ter, Marek Kamiński, Zbigniew Chojnacki, Marcin Barski, Marcin Dymiter, Sarmacja, Soundscape Mirror, Pruski, Teufelsberg, SqrtSigil, Radosław Kurzeja, Mazut, Micromelancolie, Zerova, Grzegorz Bojanek, NMLS, Lights Dim, Michał Wolski, kIRk i Grupa Etyka Kurpina. Wydarzenia koncertowe i warsztatowe odbywały się dotychczas m.in. w Płockiej Galerii Sztuki i Kawiarni Charlie.
Wiosną 2020 roku ruszyła strona https://sygnalszum.pl gdzie znaleźć można informacje o historii cyklu, w tym notki o wszystkich artystach i ich muzykę, zapowiedzi kolejnych wydarzeń a także informacje o tym, co dzieje się na polskiej scenie eksperymentalnej. Niebawem pojawią się tam także nowe podcasty kuratora cyklu i zaproszonych artystów.
polecane