Analogowe ciepło
Analogowe ciepło

Czy słuchając swoich utworów dochodzisz do wniosku, że czegoś im brakuje? Być może najlepszym wyjściem z sytuacji będzie dodanie do nich owego słynnego analogowego ciepła!

Technologia
2013-05-27

Od samego początku ery cyfrowej produkcji dźwięku wiele osób narzekało, że brak im swoistego „analogowego ciepła”. Ale tak na dobrą sprawę, kto wie, czym ono naprawdę jest? Nie ma żadnych wątpliwości, że utwory wyprodukowane ponad 30 lat temu brzmią inaczej niż współczesne. Ale to samo można powiedzieć o utworach sprzed 5, 10, 20 lub 50 lat. Każda era ma swoje własne brzmienie. A zatem rzeczy się zmieniają, tylko dlaczego tak jest? Czy to tylko kwestia technologii? Historia muzyki i sposobów jej produkcji zmienia się razem z technologią, ale czy to oznacza, że nie jesteśmy w stanie odtworzyć brzmienia sprzed lat mając do dyspozycji nowoczesne narzędzia? Czy jesteśmy już na zawsze skazani na wirtualne studia produkujące ostre, „cyfrowo-brzmiące” utwory? Niektórzy producenci właśnie tak uważają i pragną wrócić do czasów magnetofonów taśmowych i analogowych konsolet mikserskich. Inni wierzą w to, że jest to kwestia sumowania analogowego i łączą sygnały wytworzone cyfrowo z wykorzystaniem układów analogowych. Są też tacy, którzy podzielają nasz punkt widzenia, że cyfra sama w sobie nie jest żadnym problemem, a sposobem na uzyskanie pożądanego ciepłego, puszystego dźwięku sprzed lat jest umiejętne i zaaplikowane z wyczuciem zaawansowanych technologii modelowania analogowego.

Dla zrozumienia tego, jak wytworzyć analogowe ciepło w naszych miksach najpierw musimy zrozumieć, czym ono jest i skąd pochodzi. Na kolejnych stronach naszego tekstu będziemy opisywać sposoby na „podgrzanie” dwóch zupełnie różnych miksów. W pierwszym przypadku będzie to oldskulowe brzmienie w stylistyce z lat 60., a w drugim zastosujemy różne zabiegi, których się nauczymy, do współcześnie brzmiącej produkcji DnB. Zamiast na ślepo włączać najwyższej klasy procesory oferujące modelowanie analogowe i sprawdzać, który zabrzmi najlepiej zastosujemy inną strategię - przyjrzymy się temu, czym jest analogowe brzmienie. Porozmawiamy także z jednym z realizatorów, który pracował nad klasycznymi nagraniami, by dowiedzieć się, „jak to kiedyś bywało”, ale też z jednym z najwybitniejszych twórców współczesnych algorytmów programowych, których zadaniem jest odtworzenie tych brzmień w domenie cyfrowej. Naszemu artykułowi towarzyszą materiały dodatkowe w postaci plików audio i wideo, które znajdziecie na naszej płycie DVD dołączonej do magazynu (katalog Magazyn\Analogowe ciepło). A zatem bez zbędnej zwłoki zabierzmy się za podgrzewanie naszych dźwięków!

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT