Jaki mikrofon wybrać?

Jaki mikrofon wybrać?

Na to tytułowe pytanie wielu z nas ciągle szuka odpowiedzi, ale mamy nadzieję, że nasze zestawienie 20 mikrofonów dostępnych obecnie na rynku będzie pomocne w rozwiązaniu tego dylematu. Przy każdym z prezentowanych modeli znajdziecie jego krótki opis, dane techniczne oraz cenę, która jak wiadomo niejednokrotnie okazuje się decydująca w kontekście naszych sprzętowych wyborów. Staraliśmy się, aby nasza selekcja składa się z mikrofonów w rozsądnych cenach.

Technologia
2019-11-22

12. Audio-Technica AT2050

 

Audio-Technica z serii 20 to najbardziej dostępne cenowo mikrofony studyjne tego producenta, przy czym model AT2050 jest wśród nich najdroższy i najbardziej funkcjonalny. Cechą szczególną tego mikrofonu jest możliwość wykorzystania trzech charakterystyk kierunkowych i dostępność dedykowanego uchwytu elastycznego w zestawie. Mamy też 10-decybelowy tłumik oraz załączany filtr górnoprzepustowy 80 Hz. Zgodnie z deklaracją producenta mikrofon jest uniwersalny, przeznaczony do pracy z wokalem, instrumentami perkusyjnymi, strunowymi, wzmacniaczami gitarowymi i akustycznymi bębnami.

eśli tylko nie dostawiamy mikrofonu do ryczącego wzmacniacza gitarowego, werbla, stopy lub czary instrumentu dętego przełącznik aktywujący tłumik z pewnością zarośnie pajęczyną. Czułość mikrofonu jest bowiem nieco mniejsza niż w większości standardowych mikrofonów tego typu, a sam 2050 nie ma żadnych tendencji do przesterowywania sygnału. Podobnie rzecz się ma z filtrem górnoprzepustowym – zwykły ekran przeciw-podmuchowy w zupełności wystarczy, by zabezpieczyć się przed zgłoskami wybuchowymi, a sam mikrofon jest dość powściągliwy w prezentowaniu najniższych częstotliwości. Wbrew pozorom to zaleta, zwłaszcza jeśli nagrany za pomocą 2050 wokal chcemy umieścić w gęstej aranżacyjnie sesji.

AT2050 spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej produkcji muzycznej, jeśli chodzi o wokal. Przy ujęciach ważnych instrumentów, jak bębny, smyczki czy fortepian, znajdziemy lepsze opcje, choć na pewne nie będą one tańsze. I na tym właśnie polu nowy mikrofon zyskuje istotną przewagę nad konkurencją – jest po prostu bardzo ekonomiczny. Dla wielu osób będzie miało znaczenie również to, że nazywa się Audio-Technica. Poza uczciwą i dostosowaną do współczesnych wymogów pracą ze standardową charakterystyką nerkową oferuje też przydatne niekiedy ósemkę i koło, a ponadto dostarczany jest wraz z elastycznym uchwytem. Wprawdzie jego sugerowana cena detaliczna to 1.225 zł, ale – zgodnie ze zwyczajami zapożyczonymi z Zachodu – tzw. street price, czyli cena sklepowa, bywa sporo niższa. Magia wolnego rynku...

Informacje

Funkcja studyjny mikrofon pojemnościowy z trzema przełączanymi charakterystykami kierunkowymi
Kapsuła podwójna, pojemnościowa, polaryzowana zewnętrznie, membrany 21 mm
Charakterystyki kierunkowe nerkowa, ósemkowa, dookolna
Przełączniki zmiana charakterystyk; filtr 80 Hz (12 dB/okt.); tłumik 10 dB
Czułość -42 dB/7,9 mV (1 V/1 Pa)
Impedancja wyjściowa 120 Ω
Maks. SPL 149 dB (1 kHz, 1% THD); 159 dB SPL z aktywnym tłumikiem
Szum własny 17 dB SPL
Zakres dynamiki 132 dB (1 kHz, maks. SPL)
Zasilanie zewnętrzne, fantomowe 11-52 V, 4,7 mA
Waga 412 g
Wymiary 170x52 mm
Producent Audio-Technica
Dystrybucja Konsbud Audio
cena 1225 zł
Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó