Jaki mikrofon wybrać?

Jaki mikrofon wybrać?

Na to tytułowe pytanie wielu z nas ciągle szuka odpowiedzi, ale mamy nadzieję, że nasze zestawienie 20 mikrofonów dostępnych obecnie na rynku będzie pomocne w rozwiązaniu tego dylematu. Przy każdym z prezentowanych modeli znajdziecie jego krótki opis, dane techniczne oraz cenę, która jak wiadomo niejednokrotnie okazuje się decydująca w kontekście naszych sprzętowych wyborów. Staraliśmy się, aby nasza selekcja składa się z mikrofonów w rozsądnych cenach.

Technologia
2019-11-22

13. Aston Microphones Stealth

 

 Brytyjska firma Aston Microphones postawiła sobie za cel tworzenie mikrofonów nietuzinkowych, a Stealth jest tego bardzo dobrym przykładem. Wbrew temu, z czym można się spotkać przeglądając oferty internetowych sprzedawców, Stealth nie jest mikrofonem pojemnościowym. Został on wyposażony w kapsułę dynamiczną o charakterystyce nerkowej, w której elementem drgającym jest membrana z przymocowaną do niej cewką. Mikrofon jest wprawdzie zasilany zewnętrznym napięciem fantom, ale dostarcza ono energię do układu elektronicznych filtrów, w które Stealth jest wyposażony. Skonstruowano go jednak tak, by mógł pracować także bez zewnętrznego napięcia.

Jak mówi James Young, współzałożyciel firmy Aston Microphones, przed rozpoczęciem produkcji Stealth prowadzono szeroko zakrojone badania wśród realizatorów dźwięku, których celem było określenie ich preferencji brzmieniowych odnoszących się do mikrofonu studyjnego z kapsułą dynamiczną. Ich efektem było stworzenie modeli brzmieniowych określających najbardziej oczekiwane cechy soniczne mikrofonu do nagrań wokalu męskiego, żeńskiego oraz gitar. Okazało się, że w tym ostatnim przypadku preferencje odnośnie gitar akustycznych i elektrycznych w znacznym stopniu się pokrywają, co było dużym zaskoczeniem dla wszystkich. Charakterystyki te, realizowane przez zespół filtrów RC i odpowiedni dobór kapsuły, zostały następnie zaimplementowane w Stealth. Spora waga mikrofonu wynika nie tylko z faktu zastosowania całkowicie metalowego korpusu, ale też przymocowania do kapsuły 200-gramowego balastu, który jest elementem mechanicznego systemu tłumienia drgań. Korpus mikrofonu jest całkowicie metalowy i kryje w sobie kapsułę utrzymywaną na trzech elastycznych poduszkach. Ich zadaniem jest zapewnienie jak największej odporności na drgania mechaniczne przenoszone przez korpus, co jest szczególnie istotne z uwagi na wysoką czułość przetwornika w zakresie najniższych częstotliwości.

Aston Stealth to bardzo ciekawy mikrofon będący swoistym brakującym ogniwem pomiędzy mikrofonami dynamicznymi a pojemnościowymi, łączącym ich najlepsze cechy. W każdym studiu nagrań zawsze znajdzie się dla niego jakieś zastosowanie, a możliwość współpracy z praktycznie każdym przedwzmacniaczem czyni go niesamowicie uniwersalnym narzędziem. Można mieć zastrzeżenia do jego sposobu montażu czy metody zmiany charakterystyki brzmieniowej, ale należy potraktować te cechy jako swoisty znak firmowy tego mikrofonu, który nie ma żadnych bezpośrednich odpowiedników na rynku. Bez wątpienia jest to narzędzie studyjne, któremu warto się przyjrzeć bliżej, tym bardziej, że wśród mikrofonów nieczęsto spotyka się tak innowacyjne rozwiązania.

Informacje

Przetwornik kapsuła dynamiczna z ruchomą cewką, charakterystyka nerkowa
Pasmo przenoszenia 20 Hz-20 kHz; 80 Hz-14 kHz (-10 dB)
Równoważny poziom szumów 10 dBSPL A
Czułość średnia 1 mV/Pa (tryb pasywny), 150 mV/Pa (tryb aktywny)
Maks. poziom SPL 140 dB (THD 0,5%)
Zasilanie zewnętrzny fantom +48 V (opcjonalne)
Wymiary 196x58 mm
Waga 692 g
Dystrybucja Aston Microphones Polska
Producent Aston Microphones
cena 1390 zł
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó