Bezpłatny program - Bitwig Studio 3 8-Track

Bezpłatny program - Bitwig Studio 3 8-Track

Jako pierwsi w Europie mamy przyjemność udostępnić Wam pełną wersję profesjonalnego programu DAW Bitwig Studio 3 8-Track!

Technologia
2019-10-31

Ciekawe funkcje Bitwig Studio 3

Organizacja

Wszystkie wersje programu Bitwig Studio oferują całą gamę różnego typu materiałów, pozwalając też na wykorzystanie własnych zasobów. Z tego względu Browser staje się jednym z kluczowych narzędzi umożliwiając kontrolę nad klipami, samplami, wtyczkami, presetami itd. Wszystko zostało tu zorganizowane z niemiecką dokładnością, pozwalając na szybkie wyszukanie potrzebnego w danej chwili zasobu. Każdy z nich możesz zaznaczyć jako ulubiony Favourites, i bez względu na to, czy jest to wtyczka, preset, kontener czy próbka, masz do niego natychmiastowy dostęp. Wszystkie zasoby można też filtrować pod kątem kategorii lub twórcy/autora. Możesz także tworzyć własne grupy zasobów w taki sam sposób, w jaki postępuje się z listą Favourites.
Praca domowa nigdy nie jest zajęciem szczególnie lubianym, ale zapoznanie się ze wszystkimi funkcjami zasobnika Browsera zaowocuje zwiększeniem wydajności i przyspieszeniem pracy.

Więcej niż sampler

Koniecznie sprawdź w praktyce możliwości Samplera jako instrumentu w trybie granularnym i wavetable. Po załadowaniu próbki wystarczy wybrać tryb Cycles (synteza wavetable) lub Textures (synteza granularna). Wprawdzie nie ma tu zaawansowanych funkcji znanych z dedykowanych instrumentów tego typu, ale to tylko upraszcza sprawę i przyspiesza pracę nad dźwiękiem. W trybie Cycles kontrolka Formant służy do „przemiatania” poszczególnymi fragmentami próbki, czyli w praktyce do skanowania tablicy sampli. O ich odstrojeniu decyduje regulator Speed. Poddając modulacji regulator Formant uzyskujemy dokładnie to, o co chodzi w syntezie wavetable.

Sampler w trybie syntezy wavetable (tryb Cycles) nawet z banalnej próbki klaśnięcia potrafi zrobić potężny basowy dźwięk.

W trybie syntezy granularnej (Textures), kontrolka Speed określa szybkość odtwarzania próbki, Grain definiuje „ziarnistość”, czyli w praktyce rozdzielczość materiału, który ładowany jest do oscylatora, zaś Motion determinuje głębokość skanowania odtwarzanej próbki. Przy niskich ustawieniach Speed uzyskujemy dźwięki o charakterze dronowym. Modulując filtr Samplera oraz parametr Motion, a także aktywując na jego wyjściu efekt Blur i Delay uzyskamy dźwięki, jakich nie powstydziłyby się dedykowane syntezatory granularne.

Integracja

Zasobnik przeglądarki aktywowany przyciskiem + w dowolnym miejscu programu pracuje w trybie kontekstowym. To oznacza, że jeśli otworzymy go np. na ścieżce instrumentalnej przed instrumentem, to domyślnie pokażą się w nim te zasoby, które można w tym miejscu wykorzystać. Tutaj są to urządzenia związane z przetwarzaniem MIDI.

Jedną z najciekawszych funkcji programu Bitwig Studio 3 8-Track jest możliwość współpracy z zewnętrznym światem sprzętowym. I nie chodzi tu jedynie o MIDI, które jest obsługiwane przez niemal każdy program DAW, ale o CV/Gate, czyli format komunikacji między syntezatorami analogowymi oraz modułami Eurorack. Należy jedynie pamiętać o tym, że do takiej współpracy musimy posiadać interfejs audio, który obsługuje stałoprądowe sygnały napięciowe (DC coupled). Do takich należą między innymi interfejsy audio firmy PreSonus, ale można też wykorzystać specjalistyczny sprzęt, taki jak Expert Sleepers ES-3.

Zainstalowany na ścieżce MIDI moduł CV Out z modulacją sygnałem LFO. Na wyjściu wskazanego interfejsu audio pojawia się teraz napięcie CV o wartości płynnie zmienianej głębokością modulacji. Sygnał ten można wykorzystać np. we współpracy z zewnętrznymi modułami w formacie Eurorack.

Kontrola CV

Jak już wspomnieliśmy, sterowanie CV jest integralnym elementem współpracy ze sprzętowymi syntezatorami i Bitwig Studio 3 oraz Bitwig Studio 3 8-Track pozwalają na połączenie ich ze światem zewnętrznym Eurorack. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wspomnieć. Oprócz wyjścia CV Bitwig oferuje też wtyczkę funkcjonującą jako wejście w tym formacie. To otwiera przed nami możliwość sterowania wybranym parametrem lub parametrami za pośrednictwem sygnału napięciowego z zewnątrz, np. z analogowego kontrolera, czy to pod postacią urządzenia sterowanego nogą czy też dowolnego innego manipulatora wykorzystywanego w świecie urządzeń Eurorack. 

Moduł wejścia CV, w którym możemy m.in. skalibrować charakterystykę zmian napięcia wejściowego tak, aby uzyskać równomierny strój dźwięków wyzwalanych napięciowo.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó