Pakiet EiS - DS Audio Software Thorn EiS
Pakiet EiS - DS Audio Software Thorn EiS

Thorn EiS jest pierwszą z wtyczek w kolekcji Pakiet EiS, którą mamy zamiar powiększać co miesiąc o kolejny instrument, efekt lub program/wtyczkę narzędziową.

Technologia
2018-08-29

 

Krok po kroku
Modulacja i efekty w Thorn EiS

 

1.

Sekcja modulacji w Thorn EiS to trzy obwiednie ADSR, dwa w pełni funkcjonalne generatory LFO i jeden wibrato oraz dwie programowalne obwiednie MSEG. Env 1 jest na stałe przypisana do głośności, a Env 2 do częstotliwości odcięcia filtru, choć mogą równolegle sterować dowolnymi innymi parametrami. Env 3 nie ma domyślnego przypisania.

 

2.

Aby przypisać modulator do wybranego parametru klikamy na gniazdku w lewym górnym rogu modulatora i przeciągamy na wybrany parametr. Wokół regulatorów obrotowych pojawiają się paski określające zakres modulacji, który regulujemy po kliknięciu prawym klawiszem i przeciągnięciu. Można też dokonać tego w matrycy modulacji (kolumna Depth).

 

3.

Obwiednie można uzależnić od wysokości dźwięku i velocity, zwiększając wartości Key i Vel. Klikając prawym klawiszem myszy na wyjściu z modulatora pojawia się okno, w którym zobaczymy, do jakich parametrów jest przypisany i z jakimi wartościami oddziałuje. Aktywne modulacje można zawiesić (Disable All) lub całkowicie usunąć (Remove All).

 

4.

Generatory wolnych przebiegów (LFO 1 i 2) oferują 9 typów oscylacji (Shape), których częstotliwość można przypisać do tempa (Sync – od 1/64 do 16/1) lub zdefiniować czasowo (25 ms-10 s). Mogą one zmieniać parametr w jednym kierunku lub obu (Bipolar). Phase ustawia fazę startową przebiegu, a Fade In opóźnienie w jego oddziaływaniu na parametr.

 

5.

Generator Vibrato działa tak samo jak LFO 1 i 2, ale nie ma szeregu ich funkcji. Kształt przebiegu zawsze jest sinusoidalny i bez opcji zmian bipolarnych, a częstotliwość ustawiamy w procentach (100% to częstotliwości słyszalne, 0% to zatrzymanie pracy). Vibrato dobrze sprawdza się m.in. wtedy, gdy poddamy modulacji (np. obwiednią) parametr Rate.

 

 

6.

Wielosegmentowe obwiednie MSEG mogą być programowane krokowo (Steps) lub poprzez kreślenie przebiegów (Curve). Ich szybkość reguluje się tak jak w LFO. Mogą mieć długość 16 kroków lub składać się z 64 punktów. Obwiednię można uruchamiać każdym dźwiękiem w pętli (Loop) albo jednorazowo (One Shot), także w synchronizacji z tempem (Sync).

 

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
sierpień 2018
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó