Rozbudowywanie aranżacji z użyciem MIDI
Nie musisz ślęczeć nad każdą nutą, by w kreatywny sposób stworzyć utwór; wszystkie potrzebne narzędzia możesz znaleźć w swoim DAW.
Możliwość układania inspirujących bitów, basów, zagrywek, melodii i wokali jest oczywiście ważna, ale kompletnie nieprzydatna, jeśli nie potrafisz przekształcić swoich pomysłów w utwór o zwartej strukturze, która pozwoli utrzymać zainteresowanie słuchaczy.
Na szczęście bardzo łatwo jest zacząć od podstawowych części i rozbudować je z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wprost z poziomu DAW. Czy chodzi o to, że dwutaktowy riff jest zbyt powtarzalny? A może nie wiesz, jak zbudować epicką sekwencję akordów? Czerpiąc z możliwości manipulowania i przetwarzania MIDI możesz wygenerować uzupełniające melodie! Przyjrzyjmy się trzem sposobom wykorzystania typowych narzędzi przetwarzających do natychmiastowego uzyskania inspiracji.
1.
Jedna z metod generowania partii towarzyszących polega na powieleniu wybranej ścieżki MIDI na nowy kanał. Włączając na nim nowy instrument programowy (lub kierując kanał MIDI do syntezatora zewnętrznego) należy przeszukać zbiór presetów, odnajdując taki, który będzie pasował jako kolejna warstwa istniejącej partii.
2.
Jeśli opisane obok rozwiązanie nie prowadzi do uzyskania tego, czego szukasz, spróbuj nałożyć kilka efektów MIDI na powielony kanał. Arpeggiator przekształci złożone akordy w pulsujące jednogłosowe sekwencje – idealne rozwiązanie, gdy szukasz intrygujących linii prowadzących czy ciekawych efektów syntezatorowych.
3.
Jeśli szukasz jeszcze bardziej kreatywnych rozwiązań melodycznych, użyj kompresora z ekstremalnymi ustawieniami, wyzwalanego przez inne partie MIDI w miksie, albo nawet wtyczki duckera, wprowadzającej skokowe zmiany głośności. Do takich narzędzi należy m.in. Xfer LFOTool czy Cableguys VolumeShaper.