Produkcyjne sztuczki

Produkcyjne sztuczki

Nie traktuj opisanych tu porad w zakresie produkcji, jako gotowych recept, a raczej jako podpowiedzi. Sprawdź je we własnym zakresie i dostosuj do własnych potrzeb.

Technologia
2012-01-22

Sztuczki typowe dla różnych gatunków

Krzyżowanie się gatunków muzycznych to dziś rzecz normalna, zatem producenci powinni korzystać z różnego typu brzmień. Warto się nauczyć zabiegów właściwych dla danego typu muzyki, ale jako producent będziesz mógł zaoferować więcej, mając opanowane techniki stosowane w innych gatunkach muzycznych.

Jazzowe akordy w utworze d’n’b

Durowy akord septymowy daje brzmienie o bardzo „jazzowym” charakterze. Przykładowo Cdur7 składa się z dźwięków C, E, G i B (Przy dźwięku Bb akord zmieni się w septymę dominantową). Akord dur7 daje też wrażenie urbanistycznego brzmienia. Możesz również spróbować akordu durowego z sekstą - w przypadku Cdur6 będą to dźwięki C, E, G i A, ale z sekstą (w tym wypadku A) grającą w basie.

Break jungle

Dobrym punktem wyjścia do muzyki jungle jest break (przejście perkusyjne) z utworu Amen Brother, które omawialiśmy na poprzednich stronach. Znajdziemy w nim klasyczne brzmienia werbla, hi-hatu oraz stopy, które bardzo dobrze dają się dostroić i poddają się edycji w zakresie zmiany tempa. Nie ma w nich zbyt wiele niskich tonów, więc mamy dużo miejsca na partię basu. Inne tego typu przejścia można znaleźć w takich utworach jak Funky Mule (Ike Turner & The Kings Of Rhythm) i Hot Pants (Bobby Byrd).

Energetyczne staccato

Dla uzyskania tego efektu potrzebujesz syntezatora z arpeggiatorem, oferującego brzmienie bazujące na grających unisono falach piłokształtnych. Ustaw arpeggiator na szesnastki i zaprogramuj natarczywy rytm zawierający kilka dłuższych nut, taki np. jak ba-ba-ba-ba-baaaaba- ba, ba-ba-ba-ba-baaaa-ba-ba. Ustaw długość nut w arpeggiatorze i taki czas zanikania dźwięków w syntezatorze, by uzyskać najciekawszy efekt.

Szum w stylu rave hoover

To bardzo popularny efekt w muzyce hard house. Oczywiście, można tu zastosować sample pochodzące z oryginalnego źródła tego dźwięku, czyli syntezatora Roland Alpha Juno. Ale jeśli nie masz do niego dostępu, możesz ten efekt uzyskać za pomocą innego syntezatora wyposażonego w dwa lub trzy oscylatory, grające w różnych oktawach, z głęboką i szybką modulacją PWM (szerokości impulsu). Dopełnieniem będzie zastosowanie efektu wodnistego chorusa. Pamiętaj też o włączeniu efektu portamento/glide.

Tercjowy bas house

W tym wypadku potrzebujesz syntezatora z wieloma oscylatorami. Podobnie jak wcześniej, dobrze sprawdzają się brzmienia piłokształtne. Odstrój jeden oscylator oktawę w górę, a następne o kolejne cztery półtony, by najwyższy był odstrojony o 16 półtonów. Teraz wystarczy tylko dodać filtr i odpowiednio go ustawić.

Francuski disco house

Weź jakieś nagranie disco z lat 70 i znajdź w nim jednotaktowy fragment zawierający bas, gitarę funky i zmianę akordów. Zrób pętlę z tego fragmentu, a następnie włącz na niej filtr. Dobierz kilka mocno brzmiących sampli maszyny perkusyjnej, dodaj do tego bit i bardzo mocno skompresuj całość. To jest właśnie ta stylistyka, jaką mamy na myśli.

Transowy syntezator supersaw

Wszystko jest kwestią zastosowanych efektów. Wiele syntezatorów oferuje ten typ brzmienia niemal od razu - świetnym przykładem jest tu Rob Papen Predator lub Blue. Aby uzyskać tego typu dźwięk potrzebujesz instrumentu jednogłosowego i jak najwięcej odstrojonych oscylatorów grających unisono. Do tego wszystkiego potrzeba jeszcze dużo efektu delay i pogłosu. Poprzez filtrowanie sygnału po obu tych efektach uzyskasz brzmienie, które lepiej osadza się w miksie.

Bulgoczące basy dubstep

Dwa słowa: masywne warstwy. Native Instruments Massive jest idealnym syntezatorem dla dubstepowców, ponieważ pozwala uzyskać ostre, brzmiące w środkowym paśmie dźwięki, które można poddać intensywnej modulacji na szereg różnych sposobów. Jego kontrolery Macro pozwalają też na regulację dowolnego zestawu parametrów. Zbuduj swój bas z dwóch warstw - jednej prostej, dającej się kontrolować warstwy subbasowej, a drugiej agresywnej brzmieniowo, w której nie ma nic poniżej 100 Hz.

8-bitowy bas w stylu Justice

Zapomnij o ośmiu bitach - spróbuj dwóch! Zacznij od prostego dźwięku basu, który następnie poddaj obróbce w procesorze bitcrusher oraz przepuść przez bramkę narzucającą mu rytm. Stwórz drugą, bardziej energetyczną partię i użyj jej jako sterowanie Side-Chain dla tej pierwszej. Ustaw kilka opcji brzmieniowych i wyeksportuj efekty pod postacią plików. Na sam koniec potnij je na fragmenty i poustawiaj je w różnej kolejności. W przypadku bębnów zobacz punkt „Francuski disco house”.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
styczeń 2012
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó