Jakie monitory studyjne wybrać?
Jakie monitory studyjne wybrać?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od jakości odsłuchu będzie zależeć finalne brzmienie naszych produkcji. Celowo piszę o odsłuchu, a nie o monitorach, bo te ostatnie są tylko częścią środowiska odsłuchowego, w którym znaczącą rolę odgrywa jakość akustyczna pomieszczenia. Nasze monitory pokażą nam tylko tyle, na ile pozwoli pośrednik między nimi a naszym słuchem, czyli wnętrze. Załóżmy jednak, że pośrednik bierze minimalną prowizję, to jakie monitory wybrać?

Technologia
2021-04-26

EVE Audio SC205

Charakterystyczną cechą monitorów Eve Audio są natomiast woofery z wyjątkowo sztywną membraną z kompozytu o strukturze plastra miodu (SilverCone – stąd nazwa aktualnie dostępnych modeli: SC), gumowym resorem górnym, całkowicie odlewanym koszem oraz bardzo głębokim wychyleniem membrany. Specjalnie nawijana cewka oraz odpowiednio dobrana szczelina magnetyczna sprawiają, że głośniki te charakteryzują się niewielkimi zniekształceniami przy dużej amplitudzie i wykazują niewielki poziom kompresji mocy.

Nowością w monitorach Eve Audio jest gałka na panelu czołowym, która jest typowym enkoderem z funkcją przycisku, otoczonym diodami sygnalizującymi pozycję. Gałką tą regulujemy nie tylko głośność, ale też wyciszamy monitory i regulujemy ustawienia trzech typów filtrów. Dzięki nim możemy dopasować charakterystykę monitorów do warunków akustycznych zastanych w pomieszczeniu, z uwzględnieniem podbicia/tłumienia najniższych i najwyższych częstotliwości, a także korekcji częstotliwości środkowych (efekt odbicia dźwięku od powierzchni konsolety).

Za SC205 musimy zapłacić prawie 1.000 zł więcej niż za parę odpowiadających im funkcjonalnie Adam Audio A5X. Wciąż są jednak o ponad tysiąc tańsze niż Genelec 8030 czy Quested S6R oraz blisko dwa razy tańsze niż PMC DB1S-A II czy PSI Audio A17-M. A mogę Was zapewnić, że różnica w brzmieniu i funkcjonalności na pewno nie odzwierciedla różnicy w cenie. Co więcej – SC205 grają na takim samym poziomie co PMC oraz Quested, kosztując od nich znacznie mniej.

Eve Audio SC205 oferują nową jakość w zakresie monitorów bliskiego pola. Zawsze uważałem, że tutaj najlepiej sprawdzają się zestawy z głośnikiem 5” (ponieważ basów i tak musimy szukać na większych zestawach, a 5-calowe woofery dają nam lepszą kontrolę nad niskim środkiem niż głośniki z membraną od 6,5” wzwyż). SC205 pokazały jednak, że tak niewielkim monitorom można także zaufać, jeśli chodzi o bas.

Informacje

Pasmo przenoszenia 53 Hz - 21 kHz
Przetworniki woofer 5”, twee­ter AMT RS1
Częstotliwość ­podziału 3 kHz
Maksymalny poziom SPL 101 dB (1 m)
Moc wzmacniaczy 50 W (LF), 50 W (HF)
Wymiary 175×275×233 mm
Waga 5 kg (sztuka)
cena 3700 zł
Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
DNA PODCAST 700 – zestaw z mikrofonem pojemnościowym USB
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT