Jakie monitory studyjne wybrać?
Jakie monitory studyjne wybrać?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od jakości odsłuchu będzie zależeć finalne brzmienie naszych produkcji. Celowo piszę o odsłuchu, a nie o monitorach, bo te ostatnie są tylko częścią środowiska odsłuchowego, w którym znaczącą rolę odgrywa jakość akustyczna pomieszczenia. Nasze monitory pokażą nam tylko tyle, na ile pozwoli pośrednik między nimi a naszym słuchem, czyli wnętrze. Załóżmy jednak, że pośrednik bierze minimalną prowizję, to jakie monitory wybrać?

Technologia
2021-04-26

PMC Result6

Jak wykonać wysokiej klasy, kompaktowe monitory bliskiego pola z 6-calowym mid-wooferem i tweeterem 27 mm za kwotę, którą będzie w stanie zaakceptować przeciętny, nieco zamożniejszy nabywca? Nawet w Polsce jest trudno tego dokonać, by nie skończyć z ceną detaliczną powyżej 8.000 zł za parę, a co dopiero w Wielkiej Brytanii, gdzie koszty wytwarzania są wyższe. A do tego jeszcze Result 6 to nowy rozdział w historii firmy PMC, z zupełnie nowymi przetwornikami oraz elektroniką. Stąd też blisko 2.000 funtów netto za parę, co oznacza wydatek rzędu 11.500 zł. Ale to i tak zdecydowanie najbardziej atrakcyjne cenowo monitory aktywne w ofercie PMC, znacznie tańsze nawet od większości monitorów pasywnych tego producenta.

Monitory są średniej wielkości, o dość smukłej, typowej dla PMC budowie, z wylotem linii transmisyjnej w dolnej części panelu czołowego. Przetwornik wysokich tonów to driver nowej generacji, o niewielkim, wręcz skromnym magnesie neodymowym z przymocowanym radiatorem, materiałową kopułką o średnicy 27 mm i płynem wypełniającym szczelinę magnetyczną (ferrofluidem). Przetwornik jest osłonięty stalową siatką i współpracuje z ciekawie rozwiązaną strukturą o nazwie „płetwy dyfrakcyjne” (diffractions fins – D-Fins). Ich zadaniem jest ujednolicenie i rozszerzenie propagacji w zakresie najwyższych tonów, aby zwiększyć powierzchnię obszaru optymalnego odsłuchu (sweet spot).

Ogólne wrażenia po wielodniowym, intensywnie spędzonym czasie z Result 6 są ogólnie rzecz biorąc bardzo pozytywne. Mając starszy o ponad dekadę produkt tej firmy marudzenie, że współczesne monitory to już nie to samo, przypomina utyskiwania starego taksówkarza, że nowoczesne mercedesy to już nie to samo co odpalane z cięgna „beczki”. Ma być nowocześnie? I jest! Szeroko, wyraziście, precyzyjnie, dźwięk jest rysowany ostrą kreską, a monitory nie bawią się w finezję.

Informacje

Konstrukcja dwudrożne monitory aktywne w obudowie z linią transmisyjną ATL o długości 1,5 m
Pasmo przenoszenia 45 Hz-22 kHz
Podział częstotliwości 2 kHz, zwrotnica analogowa
Przetworniki wysokie tony – neodymowy, z ferrofluidem, materiałowa kopułka 27 mm; bas i niski środek – 6”, aluminiowy kosz, neodymowy magnes
Wzmacniacze klasa D, 100 W (LF), 65 W (HF)
Zasilanie sieciowe, 100-240 V, 50 W
Wymiary 380x199x360 mm
Waga 8 kg
Dystrybucja MJ Audio Lab
cena 12000 zł
Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
DNA PODCAST 700 – zestaw z mikrofonem pojemnościowym USB
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT