Co zapamiętamy z targów NAMM 2020?
Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku rzesze fanów nowych technologii, syntezatorów, oraz przedstawiciele przemysłu muzycznego tłumnie przybyli na targi NAMM do Anaheim. Wśród niezliczonej liczby nowości można było zauważyć narzędzia, które w perspektywie czasu mogą okazać się tzw. "game changerami". O tym czy któreś z przedstawionych urządzeń faktycznie zmieni branżę muzyczną przekonamy się dopiero za jakiś czas, ale już teraz warto obserwować niektóre z zapowiedzianych w Anaheim premier. Które dokładnie? Oto nasze subiektywne zestawienie kilkunastu najciekawszych nowości z targów NAMM 2020.
Nowości RME
Na rok 2020 niemiecka firma RME przygotowała szereg nowych produktów zaprezentowanych na targach NAMM w Kalifornii, a spodziewanych na rynku w drugim kwartale tego roku. Pierwszym z nich jest 12Mic, będący sterowanym cyfrowo 12-kanałowym modułem przedwzmacniaczy mikrofonowych z przetwornikiem analogowo-cyfrowym i wyjściami w formatach ADAT, USB, MADI, wordclock oraz AVB. To pierwszy wielokanałowy tor mikrofonowy RME przeznaczony także do współpracy z siecią Ethernet. Każde z wejść obsługuje sygnał mikrofonowy lub instrumentalny, oferując wzmocnienie regulowane zdalnie w zakresie 75 dB i odstęp od szumów na poziomie 121 dBA (po konwersji A/C). Pracą 12Mic w środowisku AVB zarządzamy z poziomu matrycy 268x282, uruchamianej w przeglądarce internetowej. Urządzenie zapewnia redundancję na portach MADI i AVB, a także w obszarze zasilania (sieciowe plus zewnętrzny zasilacz 12 V). Sugerowana cena detaliczna to 2.590 euro (z 19-procentowym podatkiem VAT).
Ciekawie prezentuje się też AVB Tool, będący połączeniem 4-kanałowego przedwzmacniacza, konwertera MADI/AVB i matrycy dla sygnałów analogowych, cyfrowych i sieciowych. Mamy tu takie same przedwzmacniacze jak w przypadku 12Mic, wyjście słuchawkowe, dwa wyjścia liniowe audio, port USB do współpracy z komputerem oraz efektowny wyświetlacz OLED z przyciskami sterowania i enkoderem. To uniwersalne urządzenie może znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie, a jego szerokość wynosząca 9,5” pozwala je instalować w szafkach typu rak. Dodatkową opcją portu sieciowego AVB jest zgodność z formatem AM824 i obsługa strumieniowania AAF, dzięki czemu uzyskujemy pełną kompatybilność z nowym protokołem sieciowym MILAN. Sugerowana cena to 1.590 euro (19% VAT).
I wreszcie 16-kanałowy przetwornik A/C/A M-1610 Pro, będący przeskalowaną wersją M-32 Pro, przeznaczony do pracy w studiach nagrań, studiach nadawczych i do zastosowań koncertowych. Podobnie jak wszystkie nowe produkty RME jest on wyposażony w porty AVB, MADI, ADAT oraz USB. W tym przypadku także mamy zapewnioną redundancję AVB i układu zasilania – tym razem z dwoma niezależnymi zasilaczami wewnętrznymi. Cena urządzenia to 2.690 euro (19% VAT).
www.rme-audio.com
www.audiostacja.pl
polecane