Więcej...

Poprawiamy akustykę pomieszczenia

Akustyka reżyserki i jej poprawa to złożona i niełatwa tematyka. Poniższe sugestie powinny jednak pomóc w podniesieniu jakości twoich realizacji dźwiękowych przy niewielkiej inwestycji w środki służące do poprawy akustyki pomieszczenia.

Optymalne wymiary
Generalnie w przypadku małych odsłuchów bliskiego pola odległość od ścian powinna wynosić co najmniej 50cm, a równoboczny trójkąt stworzony przez odsłuchy i głowę realizatora powinien mieć długość boku 2 metry. Odległość między głośnikami a ścianą ma znaczny wpływ na odsłuch najniższych częstotliwości.

Detekcja pierwszego odbicia
Weź małe ręczne lusterko i poproś przyjaciela, by stanął z nim naprzeciwko ściany znajdującej się po twojej prawej stronie. Niech porusza się z lusterkiem wzdłuż ściany do momentu, aż kątem oka zobaczysz w nim odbicie głośnika wysokotonowego prawego monitora. Zaznacz na ścianie miejsce położenia lusterka. Powtórz powyższe czynności dla lewego monitora. Po zaznaczeniu miejsc pierwszego odbicia po twojej lewej i prawej stronie, rozejrzyj się uważnie w poszukiwaniu twardych płaszczyzn powodujących odbicia i znajdujących się w podobnej odległości od twojej głowy jak zaznaczone uprzednio punkty. Możesz znaleźć kłopotliwe obszary na suficie, podłodze, konsolecie mikserskiej itp. Naszym celem jest redukcja tak wielu płaszczyzn odbicia jak tylko to możliwe. Jeśli nie jesteś w stanie zlikwidować bardzo kłopotliwych miejsc, spróbuj zmienić położenie monitorów i punktu odsłuchu.

Czynności poprawiające akustykę
Umieść materiał pochłaniający w zaznaczonych wcześniej miejscach odbić dźwięku. Musisz pokryć obszar o powierzchni co najmniej 0,5×1m, choć niekiedy dobrze jest pokryć powierzchnię 1×1m po obu stronach. Jeśli znalazłeś takie miejsca na suficie, także przykryj je materiałem rozpraszającym. Możesz do tego celu użyć pianki akustycznej, ciężkich kotar lub gotowych ustrojów rozpraszających. Aby uzyskać jak najlepszy efekt rozproszenia z wykorzystaniem pianki, zostaw między nią a ścianą przestrzeń ok. 2cm. Można tego dokonać przez zainstalowanie dystansów na ścianie przed montażem pianki. Inną metodą jest montaż na ścianie powierzchni nachylonych pod kątem odbijających dźwięk do tyłu pomieszczenia.
Rozmieść rozpraszacze wzdłuż tylnej ściany, aby uchronić się przed odbiciem dźwięku z powrotem w kierunku słuchającego. Najtańszą metodą wytłumienia tylnej ściany jest postawienie nań regału z książkami i innymi drobiazgami zwykle stojącymi w takich miejscach. Rozwiązanie to nie jest tak efektywne jak wykorzystanie profesjonalnych dyfuzorów akustycznych, niemniej jednak w większości wypadków zdaje egzamin. Zasadniczym celem naszych działań jest przecież pochłonięcie jak największej ilości energii akustycznej i uniemożliwienie odbicia dźwięku i jego powrotu do słuchającego.
Przez klaskanie możesz uzyskać pożyteczne informacje na temat akustyki danego pomieszczenia. Jeśli usłyszysz trzepoczące się echo, dzwonienie lub wyraźną falę stojącą (wyraźnie głośniejszą, wybrzmiewającą częstotliwość), spróbuj znaleźć miejsce, skąd owe dźwięki dochodzą. Akustyczne anomalie są powodowane przez fale dźwiękowe odbijające się między dwoma płaszczyznami (np. równoległymi, gładkimi ścianami). Zjawisko to może zostać zlikwidowane przez postawienie przegród akustycznych na drodze fal dźwiękowy. Mogą to być ustroje rozpraszające, ekrany akustyczne, podwieszane ścianki lub meble. Wyżej opisane czynności nie mają zbyt dużego wpływu na odsłuch najniższych tonów. Oto kilka porad mających na celu zlikwidowanie problemów z basami:
• Odsuń głośniki od ścian, a w szczególności od rogów pomieszczenia. Upewnij się, że odległość monitorów od rogów w obu przypadkach jest taka sama. Bliskość ścian zwiększa emisję najniższych tonów; w miejscu styku dwóch scian, w rogu pomieszczenia zjawisko zwiększa swą efektywność dwukrotnie, a kiedy dochodzi do tego podłoga i sufit - czterokrotnie.
• Wypełnij rogi w twoim pomieszczeniu. Jedną z metod jest zakup odpowiednich rozpraszaczy i ich instalacja. Są już na naszym rynku firmy, które oferują podobne ustroje. Noszą one angielską nazwę "bass traps" (pułapki basowe) - ich zadaniem jest likwidacja narożnika w pomieszczeniu przez wypełnienie go.