Więcej...

Zawsze po dźwiękach skali

Czy jest jakieś narzędzie, za pomocą którego można do sterownika MIDI przypisać konkretne skale? Nie umiem za bardzo grać i chciałbym mieć odpowiednie dźwięki, najlepiej na samych białych klawiszach. / Majster Krzysiek

Pytając o to kogokolwiek kto gra na instrumentach klawiszowych usłyszysz odpowiedź, że najlepiej nauczyć się grania kilku najważniejszych skal i problem zostanie rozwiązany. Jeśli nie po drodze Ci z muzyczną teorią i praktyczną nauką gry, co jest zrozumiałe, gdyż nie każdy dysponuje czasem i warunkami do żmudnego szlifowania umiejętności gry, możesz sięgnąć po wtyczkę o nazwie Cales. Za pomocą tego narzędzia można błyskawicznie przypisać jedną z ponad 20 dostępnych skal do wirtualnej klawiatury sterowanej kontrolerem MIDI. Użytkownik może wybrać opcję ułatwienia, gdzie dźwięki skal położone są tylko na białych klawiszach, w skali C itp. Tym sposobem być może nie uda się nikomu opanować gry na poziomie wirtuozerskim, ale łatwo można tworzyć partie instrumentalne w oparciu o właściwe dźwięki. Wtyczka Cales dostępna jest bez opłat w wersjach 32 i 64-bitowej, jak na razie tylko dla komputerów z systemem Windows (http://codefn42.com/cales).

Cales pozwala błyskawicznie przypisać jedną z ponad 20 dostępnych skal do wirtualnej klawiatury sterowanej kontrolerem MIDI.

Inną opcją, może nawet znacznie ciekawszą, jest udostępniony na naszej marcowej płycie (EiS 3/2017) program AutoTonic CM. To samodzielnie funkcjonująca aplikacja do przetwarzania MIDI (Windows i Mac), opracowana przez austriackiego programistę Clemensa Slamę. AutoTonic CM jest zaawansowanym funkcjonalnie procesorem do transpozycji nut MIDI w czasie rzeczywistym, bardzo skutecznie dopasowującym to, co gramy na klawiaturze MIDI, do tonacji skali, którą wybraliśmy. Następnie przekazuje informację o nutach wyjściowych do urządzenia docelowego – np. instrumentu wirtualnego w programie DAW.

Zamiast więc grać na białych i czarnych klawiszach klawiatury sterującej, jak się to zwykle robi, czarne w pełnią w AutoTonic CM rolę przełączników, za pomocą których przywołujemy presety skal, których zadaniem jest mapowanie dźwięków granych wyłącznie na białych klawiszach klawiatury sterującej. Każdy może zatem stać się bardzo sprawnym pianistą, nie ucząc się nowych skal.

AutoTonic CM, udostępniony na naszej marcowej płycie DVD (oraz wśród materiałów online na stronie http://media.avt.pl), to program ułatwiający grę dźwięków w wybranych skalach osobom nie mającym na co dzień do czynienia z instrumentami klawiszowymi.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2017
Kup teraz