Nowoczesna kompresja

Nowoczesna kompresja

Korzystając z najnowocześniejszych technik kompresji spraw, by Twoje miksy stały się tak mocno i szeroko brzmiące jak jeszcze nigdy dotąd.

Technologia
2015-11-24

Techniki kompresji grupowej

Kompresja na torach grupowych używana jest zarówno podczas miksu, jak i masteringu, ale na rynku jest tak wiele wtyczek do tego celu - wliczając w to emulacje takich klasyków jak SSL Bus Compressor, API 2500 i Neve 33609 - że pokusa zastosowania ich do „sklejania brzmienia” jest bardzo silna. Należy jednak podchodzić do tego z dużą ostrożnością, ponieważ złej kompresji w miksie nie można cofnąć (chyba że zmiksujemy całość jeszcze raz), a nieodpowiednio ustawiony kompresor może spowodować uzyskanie niewłaściwego balansu poziomów na grupach i w całym miksie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zastosowania procesorów dynamiki na sumie, takich jak limitery i kompresory wielopasmowe, poprosiliśmy o wypowiedź realizatora masteringu Douga Shearera. Doug ma na swoim koncie mastery dla takich wykonawców jak Guillemots, Gorillaz, Coldplay, Patrick Wolf czy The Fall, a obecnie, z uwagi na duże doświadczenie w przygotowywaniu matryc do płyt winylowych, pracuje dla Andy Parnell’s Black Saloon Studios.

Czy dobrym pomysłem jest miksowanie z włączonym kompresorem na sumie? A jeśli tak, to czy powinien on być usunięty przed finalnym zgraniem i przed wysłaniem materiału do masteringu?

Doug Shearer: Kompresja nie zastąpi dobrego zrównoważenia miksu, które powinno być uzyskane w pierwszej kolejności. Po włączeniu kompresji na sumie miks zabrzmi wtedy znacznie lepiej. Jeśli zamierzasz oddać materiał do zawodowego masteringu, to jego realizator z pewnością będzie miał lepszy kompresor niż ty, a poza tym będzie słuchał materiału „świeżym uchem”.

Czy kompresory wielopasmowe używane są w masteringu? Jeśli tak, to w jakim celu można je stosować, a gdzie ich unikać?

Dobre pytanie. Generalnie jeśli chodzi o mastering staramy się unikać wszelkiego typu podziałów częstotliwości w torze sygnałowym. Jeśli jednak mamy do czynienia ze źle zmiksowanym materiałem, którego elementy nie są zintegrowane właściwie, a powrót do miksu jest niemożliwy, to tego typu procesory mogą się okazać przydatne.

Czy można miksować z limiterem na sumie, a następnie wyłączyć go przed oddaniem materiału do masteringu?

W zasadzie nie ma tu żadnych przeciwwskazań, ponieważ można usłyszeć takie proporcje, jakie zostaną ustalone na etapie masteringu. Na pewno limiter masteringowy zrobi to ze znacznie większą precyzją, a ponadto będzie też możliwość zastosowania dodatkowej obróbki, takiej jak korekcja.

Czym jest słynny efekt „sklejania dźwięku” kompresorem, o którym wszyscy mówią?

Termin ten opisuje działanie dobrych kompresorów, które konsolidują cały miks, kontrolując zakres dynamiki w taki sposób, by wyeksponować detale i uwypuklić interakcje pomiędzy instrumentami.

Dobry kompresor masteringowy dodaje specyficznego efektu sklejania (Doug Shearer)

Czym charakteryzuje się dobry kompresor grupowy/masteringowy i jaka jest różnica między kompresją „masteringową”, a czymś, co określane jest mianem kompresji „grupowej”?

Dobry kompresor masteringowy dodaje efekt sklejenia z delikatną kompresją o specyficznym, przyjemnym charakterze. W zasadzie nie ma istotnej różnicy między kompresją masteringową a grupową, choć od kompresorów masteringowych na ogół wymaga się wyższej jakości, i w większości przypadków są to rozwiązania sprzętowe.

Czy są jakieś ustawienia, od których można zacząć pracę z kompresorem masteringowym?

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Są dwie opcje, które można uznać za punkty graniczne, pomiędzy którymi można szukać optymalnych rozwiązań. Pierwsza to wysoki poziom Ratio (między 4:1 a 10:1) z szybkim atakiem, a druga to Ratio rzędu 2:1-4:1 z dłuższym atakiem, ale też krótszym czasem powrotu. Ta pierwsza pozwala uzyskać większe wyrównanie całości z lepszą kontrolą dźwięku bębnów, a w przypadku drugiej możemy ustawić niższy próg kompresji i lepiej uwypuklić bas, zostawiając jednak transjenty, które później ustawi limiter. W tym przypadku kompresor powinien wprowadzać tłumienie nie większe niż 2 dB, a jeśli czujesz, że to za mało, to zrób sobie przerwę i jeszcze raz uważnie posłuchaj różnicy przed i po kompresji.

W którym miejscu toru masteringowego powinien się znaleźć kompresor?

Regułą jest, że kompresor powinien być ostatnim urządzeniem przed limiterem, choć w przypadku bardzo dynamicznych miksów ustawienie kompresora na początku może dać szersze pole manewru.

Krok po kroku
Miks z kompresorem grupowym

1.

Zajmiemy się teraz miksem z kompresorem grupowym na sumie, włączonym w trakcie odsłuchu. Odpowiednim momentem, by tego dokonać, jest doprowadzenie miksu do stanu ogólnego zrównoważenia, zwłaszcza jeśli chodzi o transjenty w partii bębnów czy głośniejsze partie wokalu. Przy mocnej, dynamicznej muzyce stosujemy kompresję VCA, a przy delikatniejszym materiale emulację kompresji lampowej lub optycznej.

2.

Punktem wyjścia jest stosunkowo niewielki poziom Ratio, rzędu 1,5:1 lub 2:1. Obserwując wskaźnik głębokości tłumienia obniżaj Threshold tak, by jego poziom nie przekraczał kilku decybeli. To tylko przykład, bo w praktyce może się okazać, że po zmianach czasu ataku, powrotu lub ustawień w miksie zaistnieje potrzeba korekcji ustawienia progu kompresji. Na razie dopasuj czas powrotu do utworu lub włącz funkcję auto.

3.

Przy wyższych tempach czas powrotu może oscylować wokół 100-200 ms. Należy unikać zbyt krótkich czasów ataku, by nie gubić transjentów - 10 ms to dobry punkt wyjścia. Na koniec wróć do kontrolki Threshold i dopracuj odpowiedź dynamiczną kompresora, pamiętając o zmianie poziomu wejściowego lub progu w sytuacji, gdy dokonamy jakichkolwiek zmian w naszym miksie.







Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
listopad 2015
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó