Tajemnice stereo
Te dwa monitory, które stoją na Twoim biurku lub konsolecie w studiu nagrań, mogą się okazać znacznie potężniejszym narzędziem do produkcji muzycznej niż do tej pory sądziłeś.
Te dwa monitory, które stoją na Twoim biurku lub konsolecie w studiu nagrań, mogą się okazać znacznie potężniejszym narzędziem do produkcji muzycznej niż do tej pory sądziłeś.
Ręczna automatyzacja pracy kontrolek panoramy w DAW może być uciążliwa, zatem warto do niektórych zadań wykorzystać narzędzia działające samodzielnie, otwierające pole do różnego typu eksperymentów.
1.
Cableguys PanCake 2
Ta wtyczka to proste narzędzie do automatycznego panoramowania, oferujące pojedynczy modulator LFO, ale z możliwością tworzenia własnych, dowolnych kształtów przebiegu poprzez wstawianie węzłów i łączenie ich liniami o definiowanym przez użytkownika kształcie. LFO może być synchronizowane z tempem projektu w DAW lub działać w trybie swobodnym, co szczególnie dobrze sprawdza się przy kreowaniu metalicznie brzmiących efektów z częstotliwością LFO wkraczającą w zakres słyszalny. Znakomite rozwiązanie, i w dodatku całkowicie za darmo. www.cableguys.de (bezpłatny)
2.
Audio Damage Panstation
To klasyczny procesor automatycznego panoramowania z szeregiem interesujących dodatków, który może okazać się jedynym narzędziem tego typu, z którego będziemy korzystać. Panstation emuluje dwa urządzenia tego typu - Drawmer M500 i Audio & Design PanScan - bazując na parze LFO, generującej przebiegi w synchronizacji z DAW lub bez niej, i pozwalającej uzyskać efekty panoramowania, tremolo i bramkowania. Ma 5 trybów Pan Law, 12 kształtów LFO, a także reaguje na przychodzący sygnał MIDI do wyzwalania efektów w miejscach zdefiniowanych przez użytkownika. www.audiodamage.com (39 USD)
3.
Soundtoys PanMan
Podobnie jak Panstation, PanMan jest efektem inspiracji wczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi, takimi jak PanScan, dając użytkownikowi całą gamę możliwości w zakresie panoramowania. Modulacja bazuje na prostych przebiegach LFO lub własnych wzorach tworzonych w module Rhythm Step Editor. Do sterowania panoramowaniem można też zastosować sygnał wejściowy, a sama wtyczka wyposażona jest w słynny układ saturacji Soundtoys. Obecnie, jako część pakietu Soundtoys 5, PanMan może być elementem podsystemu Soundtoys Effect Rack, dając jeszcze większe możliwości modulacji. www.soundtoys.com (129 USD)
4.
MeldaProduction MAutopan
Wchodząca w skład zestawów MFreeEffectsBundle oraz MTotalBundle wtyczka MAutopan ma wszystkie funkcje, których oczekujemy od tego typu procesorów. Możemy tworzyć własne przebiegi, używać sekwencera krokowego do budowania własnych wzorców rytmicznych, a także miksować dwa przebiegi sterujące. Do tego dochodzą takie funkcje jak praca wielokanałowa i w trybie Mid-Side, automatyczna kompensacja poziomu czy „inteligentna przypadkowość”. Warto też wypróbować MMultiBandAutopan, który daje możliwość kontroli panoramy dla poszczególnych pasm częstotliwości. www.meldaproduction.com (bezpłatny)
5.
Subsonic Labs Wolfram
Choć nie jest to wtyczka dedykowana do automatycznego panoramowania, to oferuje całą gamę modulacji, które można w tym zakresie wykorzystać. Należy w tym celu przypisać jeden z jego modulatorów (do wyboru dwa LFO, generator paternów lub generator obwiedni) do parametru panoramy na ścieżce, by tą metodą uzyskać intrygujące efekty stereo. Wśród wtyczek dostępnych w pakiecie CM Plugins (na DVD i wśród materiałów online) znajdziesz wersję Wolfram CM, która pozwala na manipulację wysokością dźwięku, także udostępniając modulatory z opcją sterowania parametrami panoramy na ścieżkach audio. www.subsoniclabs.com (60 USD)