Muzyka Wokół Nas
Muzyka Wokół Nas

Otaczający świat zaczyna się otwierać i wzywa nas! Skorzystajmy zatem z okazji do zarejestrowania próbek dźwiękowych oraz dokonania nagrań plenerowych.

Technologia
2021-07-24

Filtrowanie przestrzeni - wsłuchiwanie się w nowe światy

Dzięki prostej edycji i przetwarzaniu, nawet najzwyklejsze dźwięki tła mogą stworzyć sugestywną atmosferę.

1.

Każda przestrzeń jest możliwa do zidentyfikowania, gdy słychać ją w pełnym spektrum częstotliwości. Wyodrębnienie jednego lub kilku zakresów może radykalnie zmienić naszą percepcję i otworzyć zupełnie nowe obszary kreatywności. Jako przykładem, posłużymy się nagraniem dokonanym w łazience, w której pracuje wentylator wyciągu.

2.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z edytora audio, jak np. użytego tu iZotope RX, czy też aplikacji DAW, zaznacz i oznakuj fragmenty audio, co pozwoli na łatwiejszą ich identyfikację. Regiony zawsze zaznaczaj z pewnym zapasem, by mieć możliwość manewru w obrębie przetwarzanego fragmentu nagrania.

3.

Aby zupełnie wyeliminować dźwięk łazienki i wentylatora wystarczy odfiltrowanie wszystkich częstotliwości poniżej ~1,8 kHz. W ten sposób uzyskaliśmy charakter brzmieniowy przypominający noc tropikalną. Podobne rezultaty można osiągnąć także filtracją górnoprzepustową z odpowiednio ukształtowanym nachyleniem i rezonansem, aby uniknąć efektu dzwonienia.

4.

Z kolei wybranie pasma od ~130 Hz do ~870 Hz pozwala uwypuklić dźwięk wentylatora i uzyskać brzmienie przywodzące na myśl maszynownię łodzi podwodnej. Najlepszym narzędziem do takich operacji jest funkcja wydzielania pasm częstotliwości, taka jak w RX. Dobre rezultaty można osiągnąć także poprzez zastosowanie filtru pasmowego, pod warunkiem zaaplikowania odpowiednich ustawień nachylenia i rezonansu.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
czerwiec 2021
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó