Delay

Delay

Odkryj sekrety jednego z najważniejszych efektów – od prostego echa i synchronicznych powtórzeń po sprzężone pętle, sound design i jeszcze więcej.

Technologia
2017-01-01

TAK & NIE w korzystaniu z delaya

TAK - Stosuj korekcję sygnału delaya

Sygnały opóźnione przez delay trzeba odseparować tonalnie (lub wkomponować) w inne elementy miksu, co pozwoli zachować optymalną równowagę. Co więcej, w fazie wybrzmiewania delaya mogą kumulować się dźwięki podakustyczne, co prowadzi do zaburzenia proporcji w zakresie niskich częstotliwości i osłabienia dźwięków stopy oraz basu. Kiedy więc włączysz efekt delay na kanale powrotnym, umieść za nim wtyczkę korektora filtrującego niepożądane częstotliwości w najniższym i najwyższym paśmie.

NIE - Statyczność delaya

Współczesne produkcje opierają się na ciągłych, subtelnych zmianach i ruchu – łatwym sposobem na ożywienie i pogłębienie brzmienia jest zautomatyzowanie zmian parametrów delaya na przestrzeni całego utworu. Może to polegać, na przykład, na zwiększaniu wartości sprzężenia zwrotnego na ścieżce wokalnej w refrenach. Innym pomysłem jest modyfikowanie czasu opóźnienia w miarę zbliżania się do końca nagrania, co sprawi wrażenie, jakby źródło dźwięku oddalało się od słuchacza.
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó