Korekcja w praktyce
Korekcja w praktyce

Do wykreowania świetnie brzmiących miksów niezbędna jest gruntowna wiedza na temat korekcji, którą to właśnie zajmiemy się w niniejszym artykule.

Technologia
2012-10-18

Korekcja - znana też jako EQ, od angielskiego słowa equalisation - jest bez wątpienia jednym z najbardziej podstawowych zabiegów stosowanych podczas miksu materiału audio. Aplikuje się ją po to, by zmienić poziomy wybranych częstotliwości lub pasm w sygnale. Jeśli spojrzymy na miks jak na proces rzeźbienia w dźwięku, to korekcja jest tutaj podstawowym narzędziem, które można przyrównać do sonicznego dłuta. To za jego pomocą nadajesz ostateczny kształt brzmieniowy swojej produkcji muzycznej. Korekcja może sprawić, że dźwięk zabrzmi jaśniej, może pomóc w uwypukleniu basu lub wyeksponowaniu częstotliwości odpowiedzialnych za czytelność (prezencję). Możesz użyć korekcji do usunięcia lub wyciszenia określonych elementów sygnału tak, aby dobrze zabrzmiał z innym i nie toczył z nim walki o przestrzeń w miksie. EQ można też zastosować do „naprawy” dźwięków; na przykład do usunięcia uciążliwych częstotliwości, odcięcia szumu pojawiającego się w górze pasma czy buczącego, nieużytecznego basu albo przydźwięku sieciowego. Z korekcji można skorzystać także w celu wyizolowania konkretnych dźwięków/instrumentów dla lepszego ich osadzenia w kontekście miksu.

Korekcja jest edycją typowo subiektywną, zatem brzmienie, które odpowiada jednej osobie, może się różnić od wyobrażeń kogoś innego. Tak jak w przypadku wielu rzeczy związanych z muzyką, tak i tu nie ma jednoznacznych reguł; jeśli jednak wielu słuchaczom nie podoba się barwa Twojego miksu, to najlepszy dowód na to, że coś warto z tym zrobić. Chcąc wiedzieć więcej na temat samej korekcji, trzeba zapoznać się z wieloma innymi jej aspektami (częstotliwości, harmoniczne itp.). Przyda się też praktyka w zakresie rozpoznawania częstotliwości i umiejętność uzyskania odpowiedniej równowagi tonalnej pomiędzy instrumentami. Prawdą jest to, że nigdy nie przestajemy się uczyć. Twój gust muzyczny i moda na określone brzmienie cały czas się zmieniają, i na tym polega urok produkcji muzycznej.

Nasz przewodnik po korekcji nie jest jedynie opisem określonych procedur. Jego głównym celem jest pokazanie Wam różnego typu działań, które mogą Was zainspirować do własnych poszukiwań w zakresie pracy z equalizacją. Ilustrację dźwiękową omawianych tu przykładów znajdziecie na naszym krążku DVD w katalogu Magazyn\EQ.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2012
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
DNA PODCAST 700 – zestaw z mikrofonem pojemnościowym USB
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT