Więcej...

Nagrywanie miksów i setów DJskich

Od dwóch miesięcy mam okazję grać w lokalnym klubie jako DJ. Ogarnąłem już temat zgrywania utworów i inne techniki. Ale zastanawiam się, jak nagrywać sety, żeby uzyskać najlepszą jakość. Gram z różnego sprzętu, z pionków (odtwarzacze marki Pioneer – przyp. red.) z mikserem A&H Xone, albo z komputera z zainstalowanym Traktorem plus NI Kontrol X1. Chciałbym nagrywać sety i wrzucać do internetu. Jak się do tego zabrać? / Mikron, Poznań

Udostępnianie miksów w sieci to znakomity sposób na zwiększanie swojej popularności przez didżeja. W ten sposób nie tylko poprawiasz swoją technikę, mogąc krytycznie ocenić swoje występy po kilku dniach i analizując co zrobiłeś dobrze, a co trzeba poprawić, ale możesz też pochwalić się swoimi postępami przed odbiorcami. Ludzie często następnego dnia szukają w internecie miksów didżejów, którzy grali dla nich zeszłej nocy. Publikując miksy pokazujesz i promujesz także swój gust i kunszt didżejski. To gest w stronę ewentualnych promotorów i organizatorów, którzy przed zaproszeniem wykonawców na imprezy zawsze chcą posłuchać przynajmniej próbki muzyki, jaką gra didżej. Jeżeli nie ma Cię w sieci, Twój zasięg dotyczy tylko sali klubu, w którym aktualnie grasz danego wieczoru. To nie jest dobry wybór. W dobie internetu należy nagrywać wszystkie swoje występy – to zwiększa popularność i szanse dotarcia do właściwych ludzi.

W zależności od tego, jakiego zestawu używasz do odtwarzania, wybierasz metodę nagrywania. Jak nagrywać miksy? Można to zrobić korzystając z przenośnego rejestratora, albo nagrywać dźwięk bezpośrednio do komputera. Materiał można zarejestrować też w programie didżejskim, z którego korzystasz. Rejestrator przenośny (np. Zoom czy Tascam) to idealne rozwiązanie. Rejestratory są łatwe w użyciu. Można w nich regulować czułość wejściową i podać sygnał liniowy z wyjścia miksera. Zwróć uwagę, aby podłączyć kable w mikserze do wyjścia o odpowiednim poziomie. Rejestrowany materiał najczęściej zapisujemy na kartach SD czy podobnych, więc całość da się później łatwo przerzucić do komputera w celu dalszej obróbki.

Proste, niewielkie i tanie interfejsy audio, takie jak PreSonus AudioBox USB, mogą się okazać bardzo pomocne przy nagrywaniu własnych setów.

Sygnał z miksera możesz również nagrać bezpośrednio do komputera z uruchomionym programem wielośladowym. Nowe modele mikserów i kontrolerów wyposażone są w porty USB, z których sygnał przesyłamy do komputera. W większości przypadków konieczny będzie interfejs audio. Dobrze sprawdzają się proste, niewielkie modele interfejsów o dobrych parametrach i z dobrymi sterownikami, takie jak na przykład PreSonus AudioBox USB albo iOne.

Inna droga rejestracji miksu utworów zagranych na występie prowadzi przez wewnętrzne wyjście w programie didżejskim. I to jest najłatwiejszy sposób, ponieważ dźwięk trafia bezpośrednio na dysk twardy. Wystarczy znaleźć właściwą konfigurację w ustawieniach programu, zaznaczyć folder docelowy i nacisnąć wirtualny przycisk Record. Sztuka polega na tym aby sygnał miksu nie przekraczał dopuszczalnego poziomu ani nie był za cichy, co zwiększy słyszalność szumów. Najlepiej, gdy uda Ci się zachować odpowiednią dynamikę. To z pozoru łatwe, ale w praktyce czasami trudne do wykonania jeżeli program nie ma limitera na wyjściu.

Gdy nagrywamy korzystając z wyjść fizycznych np. w mikserze, pamiętajmy, żeby użyć pary wyjść opisanych jako Record Out – taką przynajmniej etykietę spotyka się w większości mikserów i urządzeń dla didżejów. Sygnał na wyjściach Record Out ma poziom niezależny od głównego regulatora głośności, co ułatwia zachowanie tej samej dynamiki. Po nagraniu całości sprawdzamy plik po kątem spójności poziomów w kolejnych fragmentach. Dodatkowo można wykonać poprawki w edytorze audio polegające na dopasowaniu korekcji czy nieznacznej kompresji całości.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2015
Kup teraz