Więcej...

TR-8 – odtwarzanie paternów w pętli

Czy w maszynie perkusyjnej Roland TR-8 jest funkcja automatycznego przechodzenia między kolejnymi paternami? 32 dostępne kroki to dla mnie trochę za mało i chciałbym, żeby maszyna zagrała sekcje A i B z pierwszych czterech paternów, a następnie wracała do początku. Da się tak zrobić? / Marcin

Zadaliśmy pytanie posiadaczom Rolada TR-8 i tak, jest to możliwe. Paterny, czyli schematy z zapisanymi sekwencjami rytmicznymi, w TR-8 zmienia się po naciśnięciu funkcji PTN SELECT i wybraniu paternu o odpowiadającym nam numerze. Zmiana między paternami przebiega synchronicznie, po zakończeniu odtwarzania poprzednio wybranego paternu. Paterny można odtwarzać w trybie A lub B po 16 kroków, albo w trybie 32-krokowym AB.

Roland TR-8 to współczesna inkarnacja klasycznych maszyn perkusyjnych Rolanda z lat 80., takich jak TR-808 czy TR-909.

Można też ustawić 16 paternów w łańcuchu i zapętlić je od pierwszego od ostatniego, albo zaznaczyć wybraną liczbę paternów, np. 1-4. Po przejściu do trybu PTN SELECT naciskasz klawisz początkowego paternu i przytrzymując go, naciskasz przycisk z numerem paternu, który ma zagrać jako ostatni. Sekcja wybranych sekwencji zostanie oznaczona innym kolorem i te paterny będą odtwarzane w pętli. Co więcej, dla każdego paternu można wybrać, czy zagra sekwencja A, B czy może AB. Maksymalnie w TR-8 da się więc odtworzyć materiał złożony z 512 kroków zapisanych w 16 paternach po dwie sekwencje w każdym.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2015
Kup teraz