Więcej...

VST System Link - czym jest i jak go używać?

VST System Link jest systemem pozwalającym łączyć w sieć kilka komputerów używających aplikacji Steinberg Virtual Studio Technology (VST) oraz sprzętu ze sterownikami ASIO (Audio Stream Input Output).

VST System Link udostępnia możliwość przesyłu synchronizacji oraz danych audio pomiędzy komputerami zaopatrzonymi w kompatybilne oprogramowanie i sprzęt poprzez standardowy przewód cyfrowy systemów: ADAT, TDIF, AES/EBU, S/PDIF.

W jaki sposób działa VST System Link?
VST System Link używa pojedynczego bitu przepływu audio jako środka transportu oraz informacji o synchronizacji plus (opcjonalnie) drugiego bitu do przepływu informacji MIDI. Kilka komputerów można połączyć ze sobą w celu przesyłania danych poprzez standardowy przewód cyfrowy.

W jaki sposób mam podłączyć MIDI?
W bardzo prosty. VST System Link może również przesyłać setki kanałów MIDI przez ten sam, pojedynczy kanał przewodu cyfrowego. Od momentu, gdy podłączysz swój keyboard do komputera przez standardowy interfejs MIDI, nie będziesz musiał używać więcej przewodów MIDI. Każdy komputer podłączony do sieci VST System Link może być dostępny poprzez każdy inny z sieci, więc jedna klawiatura może odgrywać instrument VST załadowany w każdym z sieciowanych komputerów. Masz za mało mocy, by uruchomić 8 syntezatorów na jednym komputerze? Uruchom kolejny na maszynie obok i kontroluj go w podobny sposób jak sprzęt dostępny w największym studio. Do tego nie będzie żadnych problemów z synchronizacją MIDI - VST MIDI ma idealną synchronizację!

Co mogę zrobić z VST System Link?
Wszystko co do tej pory na jednym komputerze tyle, że w zwielokrotnionej ilości (podwójnej, potrójnej, poczwórnej lub jakiejkolwiek innej w zależności od ilości połączonych komputerów). W ten sposób można rejestrować ślady audio na jednym z komputerów, na drugim uruchomić wirtualne instrumenty,na trzecim efekty, a miksować wszystko na czwartym komputerze. Wszystko co należy zrobić, to połączyć karty ASIO komputerów przewodem cyfrowym.

Czy VST System Link jest crossplatformowy? Czy można używać go z komputerami przenośnymi?
Nie ma problemu, by połączyć ze sobą komputery PC i MacIntosh. VST System Link działa niezależnie od tego, jaki system jest używany, przesyła jedynie dane przez crossplatformowy protokół ASIO. Działa również z różnymi aplikacjami firmy Steinberg: Nuendo i Cubase mogą być połączone w jeden system. Jeśli komputer przenośny zaopatrzony jest w złącza cyfrowe (na przykład ma podłączony interfejs Nuendo Audiolink 96) można również włączyć go do sieci VST System Link razem z komputerami stacjonarnymi. Jeśli na przykład jesteś użytkownikiem PowerBook'a Titanium, możesz przynieść swój komputer do studia, podłączyć go do funkcjonującego tam komputera PC i zacząć od razu pracować bez wyczekiwania na transfer plików lub "wypalenie" CD. Połączone w ten sposób dwa systemy egzystują jako jeden.

Jakie może być zastosowanie tej technologii?
Wspaniałą rzeczą dotyczącą VST System Link jest to, że jest on pozbawiony jakichkolwiek limitów dotyczących nagrywania muzyki przy pomocy komputera. Teraz można rejestrować nielimitowana ilość śladów audio, używać olbrzymiej ilości efektów oraz niesamowitej polifonii w obrębie wirtualnych instrumentów. Obecnie wiele osób może pracować nad jednym projektem w tym samym czasie, a każdy przy swoim komputerze. Poniżej kilka przykładów konfiguracji systemu:
Postprodukcja
W tym scenariuszu kilku inżynierów i producentów może pracować nad różnymi częściami tego samego projektu. Na przykład, jedna stacja robocza skonfigurowana jest dla dodawania efektów dźwiękowych, druga do edycji dialogów, trzecia pracująca nad tłem muzycznym. Każdy komputer może "wypuszczać" swoje produkcje do głównego miksera, a wszystkie źródła będą idealnie zsynchronizowane przez protokół VST Link Sync. Mogą również być przekazywane do kolejnego komputera, na którym będzie robiony wirtualny mixdown. Oczywiście jeszcze inny komputer może odtwarzać cyfrowe video w idealnej synchronizacji z latencją wynoszącą jedynie kilka milisekund.
Nagrywanie muzyki
Jeden z komputerów będzie wirtualnym magnetofonem (rejestratorem), następny tylko używa wirtualnych instrumentów. Pozwala to klawiszowcowi na uruchomienie wielu instrumentów i próbek bez ingerencji w rejestrację na drugim komputerze. Jednocześnie w momencie nagrywania rejestrowane są również dokonania klawiszowca i to wszystko bez zbędnego niepotrzebnego okablowania wyłączając jeden przewód cyfrowy.
Miksowanie Muzyki
Jeden komputer jest wirtualnym mikserem, jeden służy do dodawania efektów, następny zaś służy do obsługi wirtualnych instrumentów. Pierwszy (mikser) odpowiada za odtwarzanie materiału audio z dużą ilością EQ oraz procesorami dynamicznymi, drugi obsługuje wirtualne instrumenty; następnie ślady z jednego i drugiego komputera wędrują do trzeciego i tam dodawane są wszelkiego rodzaju efekty: reverb, flanger itp. Dla zwiększenia ilości śladów, ślady mogą być rozszczepiane między komputerami, co daje efekt macierzy pseudo RAID. W tymże scenariuszu nie ma również opóźnień pomiędzy poszczególnymi komputerami i w pełni 32-bitowa jakość próbek może być przesyłana do komputera miksującego.
Studio domowe
Ile razy kupowałeś nowy komputer i zastanawiałeś się co zrobić ze starym? Teraz może stać się on dodatkowym procesorem Twojego systemu muzycznego. Możesz użyć go jako ogromnej szafy z wirtualnymi instrumentami lub załadować HALiona i używać jako samplera lub jako maszynę służącą jedynie do dodawania efektów bez zbędnego przejmowania się obciążeniem procesora. W łatwy i tani sposób Twój stary komputer może rozbudować możliwości Twojego domowego studia.