Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Na krótko przed premierą nowej odsłony programu Ableton Live prezentujemy kompendium wiedzy o wersji numer 10. Jeżeli myślicie o przejściu na Live to jest to dobry moment, ponieważ każda zarejestrowana licencja Ableton Live 10 otrzyma darmową aktualizacje do 11. Ponadto do premiery numeru 11 wszystkie licencje Live 10 mają niższą cenę o 20%. Tym bardziej warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po tym jednym z najpopularniejszych programów DAW.

Technologia
2020-11-23
Krok po kroku
1. Nagranie pierwszego klipu MIDI z użyciem Drum Racka

1.

Za pomocą przycisku zmiany widoku (lub Tab na klawiaturze), zmień widok na Session View (z siatką klipów), jeśli jeszcze nie jest aktywny. Live uruchamia się z pustym zestawem, zdefiniowanym jako domyślny. Standardowo są to dwie ścieżki MIDI i dwie audio. W widoku sesji ścieżki reprezentowane są pionowo.

2.

Tworzenie nowego bitu zaczniemy od sekcji Categories w panelu Collections i kliknięcia zakładki Drums. Pojawi się lista fabrycznych zestawów perkusyjnych, zainstalowanych wraz z Live. Upewnij się, że ikona słuchawek w dolnym lewym rogu przeglądarki podświetlana jest na niebiesko – zaznaczenie zestawu pozwoli wówczas usłyszeć jego brzmienie.

3.

Kliknij pierwszy zestaw na liście. Po jego zaznaczeniu pojawi się dźwięk, a Ty możesz przemieszczać się po liście używając klawiszy na klawiaturze, by znaleźć odpowiadający Ci schemat. Możesz też używać gładzika i kółka myszy, a kliknięciem wskazywać te zestawy, którymi mógłbyś być zainteresowany w kontekście ich użycia w swojej kompozycji.

4.

Po znalezieniu odpowiadającego Ci brzmienia bębnów, możesz je wstawić do swojej sesji na kilka sposobów, np. przeciągając z przeglądarki na ścieżkę MIDI albo dwukrotnie klikając na nazwie na liście, by załadować zestaw do następnej wolnej ścieżki MIDI. Zaraz po jego załadowaniu, przyciski w komórkach sesji zmienią się w koła.

5.

Możesz teraz wyzwalać dźwięki zestawu używając kontrolera MIDI. Wszystkie znajdują się wewnątrz tzw. Drum Racka, zawierającego komórki z samplami indywidualnych instrumentów zestawu. W widoku urządzeń pojawi się tabela z rozkładem dźwięków, razem z kształtem fali ostatnio zagranego dźwięku i kontrolkami edycji odtwarzania.

6.

Ścieżka, na której umieściliśmy zestaw, powinna automatycznie uzbroić się do nagrywania (czerwona ikona na dole paska kanałów). Jeśli nie, kliknij przycisk nagrywania. Przejdź do menu Edit > Record Quantization i wybierz kwantyzację szesnastkową. Każda nagrywana nuta będzie automatycznie przyciągana do siatki tempa z podziałem szesnastkowym.

7.

Kliknij przycisk aktywacji metronomu. Domyślne nabicie ma długość jednego taktu, a użytkownik może wybrać dźwięk metronomu (Classic, Click lub Wood). Wybierając opcję Enable While Recording Only sprawisz, że metronom będzie działał tylko przy nagrywaniu, co pozwoli uniknąć jego ciągłego włączania i wyłączania przy każdym podejściu.

8.

Kliknij okrągły przycisk w pierwszym slocie klipu na ścieżce MIDI. Zagraj kilka nut na klawiaturze MIDI, a na koniec ponownie wciśnij okrągły przycisk, aby zakończyć zapis. Nagranie zostanie automatycznie odtworzone w zapętleniu, a jeśli chcesz zatrzymać odtwarzanie, wystarczy wcisnąć klawisz spacji na klawiaturze komputerowej.

9.

Po kliknięciu przycisku Clip View, klip otworzy się w edytorze pianolowym, z nutami wyrównanymi do siatki tempa. Gotowe nagranie możesz poddać edycji, przemieszczając lub usuwając zarejestrowane i dodając nowe nuty. Aby dograć kolejne dźwięki, kliknij przycisk Session Record – nastąpi powrót do nagrywania z dopisywaniem nowych nut.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2020
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó