Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Na krótko przed premierą nowej odsłony programu Ableton Live prezentujemy kompendium wiedzy o wersji numer 10. Jeżeli myślicie o przejściu na Live to jest to dobry moment, ponieważ każda zarejestrowana licencja Ableton Live 10 otrzyma darmową aktualizacje do 11. Ponadto do premiery numeru 11 wszystkie licencje Live 10 mają niższą cenę o 20%. Tym bardziej warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po tym jednym z najpopularniejszych programów DAW.

Technologia
2020-11-23

11 niezbędnych funkcji Ableton Live 10

1.

Podwójne widzenie

Z widoku sesji i aranżacji nie trzeba korzystać zamiennie – może je aktywować jednocześnie, uruchamiając tryb View > Second Window. Po zmianie wielkości i rozmieszczeniu okien obok siebie, możesz dokonywać miksu w Session View, mając jednocześnie widok sesji liniowej w oknie Arrangement View. Jest też możliwość jednoczesnego wyświetlania okien Clip View oraz Device View, sprawdzająca się w przypadku dużego monitora lub dwóch monitorów.

2.

Zamrażanie i spłaszczanie

Funkcje zamrażania (Freeze) oraz spłaszczania (Flatten) doskonale sprawdzają się w przypadku złożonych sesji, gdy chcesz oszczędzić CPU albo uprościć sobie pracę. Zaznacz ścieżkę, kliknij prawym klawiszem na jej nagłówku i wybierz Freeze, jeśli chcesz czasowo zgrać jej zawartość z dostępem do ewentualnego „rozmrożenia”. Z kolei wybór opcji Flatten spowoduje zgranie zaznaczenia do nowego pliku, z uwzględnieniem ustawień wtyczek oraz automatyki.

3.

Przechwytywanie MIDI

Jeśli zdarzyło Ci się, że zagrałeś na klawiaturze jakiś znakomity motyw, ale zapomniałeś wcisnąć przycisku nagrywania, to funkcja Capture MIDI z pewnością Ci się spodoba. Zaraz po zagraniu wspaniałej frazy naciśnij przycisk zatrzymania, a następnie znajdujący się w sekcji transportu przycisk Capture MIDI (na lewo od Session Record). Na ścieżce, do której przypisałeś klawiaturę, w sposób magiczny pojawi się klip ze wszystkim, co ostatnio zagrałeś. Dzięki temu możesz poddać edycji ten wyłoniony z niebytu przeszłości materiał i uczynić z niego swój kolejny wielki przebój.

4.

Proste kluczowanie

Pompowanie na „i” jest wyjątkowo popularne w muzyce dance, realizowane za pomocą kompresorów i znane jako sidechaining, czyli kluczowanie. Aby stworzyć pompujące, padowe brzmienie, nagraj/zaprogramuj kilka akordów smyczkowych, na ścieżce włącz kompresor (Audio Effects > Compressor), a następnie wciśnij mały trójkąt na lewo od napisu Compressor, co otworzy panel Sidechain. Włącz kluczowanie przyciskiem Sidechain i jako źródło wskaż ścieżkę, na której znajduje się stopa grająca w metrum 4/4. Ustaw parametry Threshold oraz Ratio tak, aby pad ulegał wyciszaniu z każdym uderzeniem stopy. Parametrem Release dopasuj czas powrotu głośności padu do stanu normalnego zaraz po jego wyciszeniu.

5.

Odwracanie dźwięku

Odtwarzanie dźwięku od tyłu to znakomity sposób na tworzenie wejść i przejść, od których wymagamy stopniowania napięcia. W Live dokonuje się tego banalnie prosto – zaznacz klip, który chcesz odwrócić, otwórz Clip View, a następnie kliknij przycisk Rev znajdujący się tuż poniżej nazwy klipu i jego właściwości. Powstanie nowy klip zawierający odwróconą wersję oryginalnego, który możesz ustawić w dowolnym miejscu aranżacji.

 

6.

Automatyczna filtracja

Wszyscy kochamy przestrajane filtry, a dostępna w Live wtyczka AutoFilter pozwala uzyskać ich brzmienie kilkoma kliknięciami. Przejdź do sekcji Audio Effects, wybierz AutoFilter i przeciągnij wtyczkę na ścieżkę, którą chcesz okrasić tym efektem. Kliknij kontrolkę Frequency, a następnie wciśnij A na klawiaturze, co spowoduje otworzenie linii automatyki dla tego parametru. Odpowiednio kreśląc linie wprowadzisz zmiany częstotliwości filtracji w czasie trwania utworu.

7.

Przesunięte częstotliwości

W podobnych zastosowaniach bardzo dobrze sprawdza się wtyczka Frequency Shifter (Audio Effects > Frequency Shifter), bazująca na przesuwaniu fazy różnych częstotliwości względem siebie. Wystarczy umieścić ją na ścieżce i poddać automatyzacji parametr Frequency. Efekt ten można wykorzystać praktycznie na każdym brzmieniu i zawsze prezentuje się znakomicie.

8.

Cięcie na plasterki

Kliknij prawym klawiszem na dowolnym klipie audio i z menu wybierz Slice to New MIDI Track. Odpowiedni algorytm wyszuka transjentów, w miejscu ich występowania podzieli klip, a następnie każdy z plasterków przypisze do innej nuty MIDI, umieszczając jednocześnie sample w Simplerze i generując klip MIDI, który służy do ich wyzwalania. Możesz teraz zmieniać kolejność nut MIDI, wydłużać je i skracać, by uzyskać różnego typu efekty, chętnie stosowane np. w muzyce dubstep.

9.

Powiel wszystko

Potężną funkcją Live jest polecenie Duplicate (Cmd+D w komputerach Mac i Ctrl+D w komputerach PC), które potrafi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Działa ono w odniesieniu do niemal wszystkich obiektów w ramach projektu. Zaznacz region lub klip, a następnie poleceniem Duplicate stwórz jego duplikat, który znajdzie się dokładnie za zaznaczonym fragmentem. Podobnie działa to w edytorze pianolowym w odniesieniu do nut MIDI, pozwalając na szybkie tworzenie kolejnych kopii zaznaczenia.

10.

Samoograniczenie

Jeśli dużo pracujesz z wykorzystaniem słuchawek, dobrym pomysłem jest rozpoczynanie pracy nad nowym setem od włączenia wtyczki limitera na sumie. Jego zadaniem będzie nie tylko informowanie Cię o tym, że poziomy ścieżek są za wysokie (limiter zacznie działać), ale też pozwoli ochronić słuch przed przypadkowym, zbyt głośnym sygnałem.

11.

Szybka zmiana

Jeśli z jakiegoś powodu nie podoba Ci się użyty preset lub efekt, możesz dokonać szybkiej zmiany za pomocą przycisku Hot Swap, znajdującego się w górnym prawym rogu okna Detail View. Po jego kliknięciu nagłówek okna przeglądarki zostanie podświetlony na pomarańczowo, sygnalizując, że każde nowe wybrane przez Ciebie ustawienie zamieni to, które jest aktualnie aktywne.
























Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2020
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó