Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Na krótko przed premierą nowej odsłony programu Ableton Live prezentujemy kompendium wiedzy o wersji numer 10. Jeżeli myślicie o przejściu na Live to jest to dobry moment, ponieważ każda zarejestrowana licencja Ableton Live 10 otrzyma darmową aktualizacje do 11. Ponadto do premiery numeru 11 wszystkie licencje Live 10 mają niższą cenę o 20%. Tym bardziej warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po tym jednym z najpopularniejszych programów DAW.

Technologia
2020-11-23
Krok po kroku
13. Wprowadzenie do automatyzacji i obwiedni

1.

Każdy parametr w Ableton Live można poddać automatyce, a jego zmiany zapisać/zaprogramować i odtwarzać wraz z sesją. Tą metodą tworzymy animowane wejścia, przestrajamy filtry, zmieniamy poziomy itd., a wszystko to z zachowaniem powtarzalności i pełnej kontroli. Otwórz panel sterowania urządzenia, które chcesz poddać automatyce.

2.

Tutaj jest to znajdujący się na końcu łańcucha AutoFilter, w którym zautomatyzujemy parametr Frequency. Poruszaj kontrolką, którą chcesz sterować, a następnie kliknij na niej prawym klawiszem i wybierz Show Automation. Na ścieżce pojawi się czerwona kreskowana linia informująca o tym, że nie zostały jeszcze zaprogramowane żadne zmiany.

3.

Można je wprowadzać na różne sposoby. Jednym jest wciśnięcie B, przejście do trybu Draw i kreślenie linii z rozdzielczością wyznaczoną aktualnymi ustawieniami siatki tempa. W efekcie powstanie poszarpana linia przypominająca profil wieżowców, w nomenklaturze Abletona określana jako obwiednia (Envelope). Przy sterowanej gałce pojawi się kropka.

4.

Wyłącz tryb kreślenia ponownie wciskając B i przejdź do edycji przebiegu, przesuwając jego węzły. Kliknięcie na węźle usuwa go; grupę węzłów usuwamy zaznaczając je i wciskając Backspace. Całą linię automatyki można skasować klikając prawym klawiszem myszy na kontrolce i w menu, które się pojawi, wybierając opcję Delete Automation.

5.

Alternatywną metodą programowania jest użycie samego wskaźnika. Przy wyłączonej opcji Draw, kliknij w dowolnym miejscu linii automatyki, dodając węzeł. Podlega on swobodnemu przemieszczaniu, pozwalając tworzyć dowolne kształty. W pokazanym tu przykładzie częstotliwość AutoFilter stopniowo rośnie na odcinku o długości dwóch taktów.

6.

W niektórych przypadkach pojawia się konieczność zastosowania linii krzywych, lepiej dopasowanych do charakterystyki naszego słuchu niż linie proste. Zakrzywienia prostego odcinka można dokonać przytrzymując klawisz Alt/Option i przeciągając w okolicach środkowej części segmentu automatyki tak, aby stworzyć oczekiwany przez nas kształt.

7.

Dla jednej wtyczki/instrumentu można zautomatyzować więcej niż jeden parametr naraz. Kolejne linie dodasz klikając + w dolnym prawym rogu linii automatyki. Z menu można wówczas wybrać urządzenie i parametr, który chcemy przypisać do danej linii. Tak zaawansowana automatyka pozwala uzyskać efekty niedostępne w inny sposób.

8.

Jeśli dysponujesz sprzętowym kontrolerem, możesz przypisać jego manipulator do wybranego parametru i nagrywać zmiany w czasie rzeczywistym. Kliknij przycisk MIDI w prawym górnym rogu Live, aktywując tryb MIDI Learn. Wskaż kliknięciem dowolny element na ekranie, a następnie poruszaj manipulatorem, by dokonać przypisania.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2020
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó