Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Ableton Live 10 - na chwilę przed numerem 11

Na krótko przed premierą nowej odsłony programu Ableton Live prezentujemy kompendium wiedzy o wersji numer 10. Jeżeli myślicie o przejściu na Live to jest to dobry moment, ponieważ każda zarejestrowana licencja Ableton Live 10 otrzyma darmową aktualizacje do 11. Ponadto do premiery numeru 11 wszystkie licencje Live 10 mają niższą cenę o 20%. Tym bardziej warto zapoznać się z naszym przewodnikiem po tym jednym z najpopularniejszych programów DAW.

Technologia
2020-11-23
Krok po kroku
5. Zależności między widokami sesji i aranżacji

1.

Jak już wspomniano, Live oferuje dwa różne widoki: sesji oraz aranżacji. Osoby początkujące zapewne zastanawiają się nad interakcją między sesjami na obu tych płaszczyznach edycji. Mamy tutaj sesję zawierającą szereg różnych klipów. Ułożyliśmy je w rzędach tworzących sceny, odpowiednio pokolorowane i nazwane. Każda scena to inna część utworu.

2.

Dokonamy teraz przeniesienia spontanicznej improwizacji na tak ułożonych klipach do widoku aranżacji, robiąc to w czasie rzeczywistym. Na wstępie należy upewnić się, że żadna ścieżka nie jest uzbrojona do nagrywania. To pozwoli zapobiec przypadkowemu nadpisaniu już dokonanych nagrań, co może nastąpić po uruchomieniu zapisu.

3.

Nagrywanie można zacząć od razu, klikając przycisk zapisu w widoku aranżacji, a potem wyzwalając klipy. Gdy jednak wciśniesz Record z klawiszem Shift albo w menu Preferences > Record/Warp/Launch wyłączysz Start Playback with Record, Live zaczeka z rozpoczęciem zapisu do momentu uruchomienia pierwszej sceny lub klipu w widoku sesji.

4.

Klipy i sceny możesz aktywować w dowolnej kolejności. Ponieważ domyślnie klipy zaczynają grać w synchronizacji do globalnej kwantyzacji (tu ustawionej na 1 takt), to tak długo, jak będziesz wciskał przycisk aktywacji przed metrum „na raz”, zostanie zachowana pełna synchronizacja odtwarzania, a całość perfekcyjnie utrzyma się w tempie.

5.

Jeśli aktywujesz scenę (przyciskiem z prawej strony klipów), zaczną grać wszystkie klipy umieszczone w rzędzie, choć można uruchamiać klipy z innych rzędów, dodając je do już grającej sceny. Każda zmiana parametrów miksu lub wtyczek zostanie zarejestrowana w widoku aranżacji pod postacią automatyki parametru, który poddano zmianie.

6.

Po zakończeniu improwizacji, zatrzymaj nagrywanie wciśnięciem spacji i przejdź do widoku aranżacji, wciskając przycisk View lub klawisz tabulatora. W oknie pokaże się rozmieszczone liniowo wykonanie, wraz z wyzwalanymi klipami oraz zmianami parametrów pod postacią linii automatyki. Wszystko gotowe do dalszej edycji w klasycznym widoku poziomym.

7.

W tym momencie wszystkie ścieżki w aranżacji są zacienione i nie będą grać. Aby uruchomić odtwarzanie wszystkich śladów w widoku aranżacji, kliknij znajdujący się w prawym górnym rogu pomarańczowy przycisk Back to Arrangement. W tym momencie widok aranżacji uzyskuje priorytet nad widokiem sesji i Live może już odtwarzać nagrane ślady.

8.

Odtwarzanie klipów w widoku sesji w czasie, gdy odtwarzany jest materiał w widoku aranżacji będzie możliwe, ale z wyłączeniem ścieżek zawierających klipy już występujące w tym drugim. Kliknięcie przycisków trójkąta z prawej strony ścieżek w widoku aranżacji pozwala odblokować te ścieżki i używać znajdujących się na nich klipów także w sesji.

9.

Aby przenieść klipy z widoku sesji do widoku aranżacji, zaznacz je i przeciągnij na przycisk aktywowania widoku aranżacji (Arrangement View). W czasie, gdy przytrzymujesz je nad przyciskiem, Live przełącza się na widok aranżacji, w którym możesz umieścić klipy w wybranym miejscu. Funkcja ta działa również w drugą stronę – z widoku aranżacji do sesji.

 
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
październik 2020
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó