Bezpłatny program - Cherry Audio Voltage Modular Nucleus
Bezpłatny program - Cherry Audio Voltage Modular Nucleus

Otwieramy przed Tobą drzwi do świata syntezy modularnej, która pod względem możliwości nie ma sobie równych. Co istotne, możesz wejść do tego sonicznego uniwersum całkowicie za darmo!

Technologia
2020-03-01
Krok po kroku
2. Zapisywanie presetu Voltage Modular

1.

Podążając za kolejnymi punktami naszego instruktażu na pewno dojdziesz do wniosku, że w którymś momencie trzeba będzie zapisać konfigurację i ustawienie jako preset Voltage Modular. Zapoznaj się z treścią ramki „Modularne nazewnictwo”, a następnie przejdź do górnej części interfejsu instrumentu i kliknij przycisk Save.

2.

Możesz też użyć skrótu klawiaturowego Ctrl/Cmd+S, który otworzy okno Save Preset, oferujące szereg dodatkowych opcji. Na wstępie należy wskazać grupę Collection, w której ma być zapisany preset. W tym przypadku można wybrać User Presets, ale lepiej będzie stworzyć własną kategorię, np. Bass, jak pokazano na ilustracji.

3.

Nadaj ustawieniu odpowiednią i łatwo rozpoznawalną nazwę. Pomocne są także słowa kluczowe, dzięki którym łatwiej odnajdziesz to brzmienie podczas wyszukiwania. Na sam koniec wskaż, czy dany preset to Effect czy Instrument, a następnie kliknij przycisk Save, by zapisać komplet ustawień pod postacią pliku w pamięci komputera.

Modularne nazewnictwo

Standardową nazwą dla kompleksowych ustawień syntezatora modularnego jest określenie „patch”. W języku polskim ma ono swój odpowiednik pod postacią slangowego „obszycia” jakiegoś urządzenia czy systemu poprzez dokonanie tego za pomocą kabli. Zdecydowanie ładniej brzmi „konfiguracja” i taką też nazwę stosujemy jako zamiennik dla wyrażenia „patch”. Niemniej, patch zdążył się już powszechnie przyjąć nie tylko w przypadku syntezatorów modularnych, ale też półmodularnych i takich, które mają tzw. stałą strukturę konfiguracyjną (hardwired) i w każdym przypadku oznacza jakąś konkretną konfigurację i ustawienia, pozwalające uzyskać określony rodzaj dźwięku. Ten ostatni wreszcie również bywa określany jako patch, niejako siłą bezwładności oddziaływania nazwy.

W świecie wirtualnym, gdzie połączeń dokonuje się wyimaginowanymi kablami, zapisu aktualnej konfiguracji dokonuje się pod postacią presetu, czyli ustawienia. Ów preset uwzględnia nie tylko wzajemne połączenia między modułami, ale też ustawienia wszystkich kontrolek. Istotne jest to, aby odróżnić funkcję konfigurację od presetu. Choć w przypadku takich instrumentów jak Nucleus oznaczają one to samo, to jednak w ramach danej konfiguracji połączeń można uzyskać bardzo różne efekty zmieniając ustawienia w modułach. Patch, czyli konfiguracja, jest zatem strukturą nadrzędną, określającą sposób wytwarzania dźwięku. Warto stworzyć kilka różnych konfiguracji bazowych, w ramach których będziemy programować finalne brzmienie. Z tego względu w nazwie zapisywanego presetu dobrze jest ująć dwa określenia – zastosowanej konfiguracji oraz charakteru brzmienia.

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó