Bezpłatny program - Cherry Audio Voltage Modular Nucleus
Bezpłatny program - Cherry Audio Voltage Modular Nucleus

Otwieramy przed Tobą drzwi do świata syntezy modularnej, która pod względem możliwości nie ma sobie równych. Co istotne, możesz wejść do tego sonicznego uniwersum całkowicie za darmo!

Technologia
2020-03-01


Krok po kroku
12. Voltage Modular jako procesor efektów

1.

Choć syntezator modularny kojarzony jest głównie z wytwarzaniem dźwięków, to jest wielu użytkowników sprzętowych modularów, którzy wykorzystują jego potężne możliwości w zakresie kreowania efektów. Uruchom program DAW i zaimportuj na jego ścieżkę audio plik Guitar.wav, który znajdziesz wśród materiałów dodatkowych na DVD i online.

2.

Ustaw tempo projektu na 120 BPM i aktywuj zapętlenie klipu o długości trzech taktów. Na ścieżce z plikiem włącz Voltage Modular Nucleus w trybie procesora efektów (Voltage Modular FX). Jako efekt będzie on działał insertowo, czyli szeregowo z sygnałem klipu znajdującego się na ścieżce audio.

3.

Po włączeniu odtwarzania w DAW powinieneś zauważyć, że na wskaźniku poziomu Audio In we wtyczce Voltage Modular prezentowana jest wielkość sygnału wchodzącego. Jeśli tak jest, to znaczy, że wszystko działa poprawnie. Zaczniemy naszą pracę nad tworzeniem procesora efektów od umieszczenia w raku modułu Filter.

4.

Z gniazda 1L na panelu Audio In poprowadź kabel do wejścia Audio In w filtrze. Wyjście pasmowoprzepustowe filtru połącz z gniazdem 1L(M) na panelu Main Outs. Po włączeniu odtwarzania w DAW nie pojawi się żaden sygnał, dopóki nie zmienisz ustawienia regulatora Cutoff. Na początku ustaw go w połowie zakresu regulacji.

5.

Zwiększ wartość rezonansu filtru do ok. 26%. Wyraźnie słychać filtrowany pasmowo sygnał. Dodamy do niego trochę animacji, używając modułu Mini LFO. Jego wyjście sygnału trójkątnego skieruj na wejście Freq Mod 1 Input w module filtru, ustawiając jednocześnie regulator Mod 1 Amount na około 25%. Rate 1 w Mini LFO ustaw na 6.00 Hz.

6.

Uzyskany efekt jest dość banalny, ale to tylko mała próbka możliwości Voltage Modular Nucleus jako procesora efektów. Usuń Mini LFO (klikając na nagłówku i wciskając Delete na klawiaturze komputera lub klikając prawym klawiszem myszy i wybierając z menu opcję Remove). W jego miejsce umieść w raku moduł Eight-Step Sequencer.

7.

Tak jak poprzednio, skorzystamy z pomocy modułu Sync Divider. Połącz moduły Sequencer i Sync Divider tak, by sterować pracą sekwencera z poziomu napędu DAW (patrz instruktaż na stronie XXX). Tym razem jednak ustaw kontrolkę Note Value w module Sync Dividera na wartość 1/16, definiując tym samym podział szesnastkowy.

8.

Pomiędzy wyjściem pasmowoprzepustowym filtru a gniazdem 1L(M) na panelu Main Outs włącz moduł wzmacniacza Amplifier, zmieniając aktualną konfigurację. Przed modułem Amplifier włącz moduł Envelope Generator, łącząc jego wejście Gate In z wyjściem Gate Out w sekwencerze. Wyjście obwiedni Env Out podaj na wejście CV In we wzmacniaczu.

9.

Po włączeniu odtwarzania powinieneś usłyszeć efekt przypominający tremolo, co wynika z faktu wyzwalania obwiedni przez sekwencer. Wyjście Output sekwencera podaj na wejście Freq Mod 1 w filtrze, ustawiając w tym ostatnim Mod 1 Amount na połowę, a Cutoff na 380 Hz. Suwakami i przyciskami w sekwencerze ustaw oczekiwany efekt brzmieniowy.

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó