Focusrite Scarlett 2i2 3rd Gen - interfejs audio
Jest przynajmniej kilka dobrych powodów, dla których Scarlett stały się najpopularniejszymi interfejsami audio dla domowych i projektowych studiów nagrań. Z całą pewnością marka robi swoje, a Focusrite to synonim najwyższej studyjnej jakości. Uzupełnieniem tego wizerunku jest wzornictwo i sama konstrukcja urządzeń – całkowicie metalowa, z efektownym kolorystycznie korpusem, przyjaznym rozmieszczeniem manipulatorów i ogólną, typowo brytyjską elegancją. Wysoka jakość torów sygnałowych to kolejny istotny element. Druga i trzecia generacja Scarlett mają przedwzmacniacze, które swoimi parametrami i brzmieniem mogą zawstydzić znacznie droższej produkty. Do tego dochodzą bardzo dobre kodeki, a także zasilanie prostszych interfejsów przez USB, co zwiększa wygodę ich użytkowania.
I wreszcie cena, która chyba najbardziej przyczyniła się do popularności tych urządzeń. W segmencie najtańszych interfejsów audio po prostu nie było lepszej oferty. Model 2i2 2nd Gen w rankingach sprzedaży sklepów internetowych na całym świecie plasuje się na pierwszym miejscu, a głosy oddane portfelem mają największą wagę. Swoją drogą, w pierwszej dziesiątce są jeszcze trzy inne Scarletty, zatem można przyjąć, że Focusrite zdominował sprzedaż w tej grupie urządzeń. Nawet jeśli do takich rankingów podejdziemy z ograniczonym zaufaniem, mając z tyłu głowy ich typowo komercyjny charakter. Mająca miejsce kilka lat temu zmiana generacji Scarlett z pierwszej na drugą była istotnym krokiem do przodu. Interfejsy z dobrych stały się bardzo dobre, zyskały lepsze przedwzmacniacze, przetworniki i większą funkcjonalność. Jak to wygląda obecnie?
Scarlett 2i2 3rd Gen nie tylko ugruntowuje dominującą pozycję firmy Focusrite na rynku najtańszych interfejsów audio, ale też podnosi poprzeczkę na poziom w zasadzie nie do osiągnięcia dla innych producentów. To nie jest wyłącznie kwestia technologii, bo ta jest dostępna dla każdego, ale wyjątkowej optymalizacji kosztów bez wpływu na jakość – w tym wypadku na poziomie profesjonalnym. Można się zastanawiać, dlaczego Focusrite zdecydował się na wprowadzenie trzeciej generacji interfejsów Scarlett, skoro już druga była bezkonkurencyjna. Czy zwiększenie zakresu regulacji o 5 dB, dalsze obniżenie szumów własnych, wprowadzenie funkcji Air i odsłuchu stereo oraz dodatkowe zmniejszenie i tak już pomijalnych zniekształceń były rzeczami, które już teraz trzeba było koniecznie wprowadzić?
Trzeba pamiętać, że z początkiem 2015 roku Focusrite wszedł na londyńską giełdę, a to oznacza konieczność inwestowania i realizacji wynikających z tego zysków. Jeśli ktoś we wrześniu 2016 roku kupił akcje Focusrite po 162 GBP, to teraz z powodzeniem może je sprzedawać za więcej niż 520 GBP. Firma się zatem kręci jak bączek, ma świetne wyniki, a do tego wprowadza nowe, znakomite produkty i kupuje równie znaną firmę ADAM Audio. To sporo wyjaśnia na temat genezy pojawienia się Scarlettów trzeciej generacji. Dla nas jednak najbardziej interesującą rzeczą jest to, że dzięki temu możemy stać się posiadaczami najwyższej klasy urządzeń za wyjątkowo atrakcyjną cenę. I jeśli tylko ktoś nie ma specjalnych preferencji lub precyzyjnie określonych wymagań odnośnie interfejsu audio 2x2, których jakimś trafem Scarlett nie spełnia, to wyróżniony przez nas znakiem Nasz Typ model 2i2 3rd Gen jest pierwszym adresem, pod który powinien się skierować.