Nasz Typ 2019 - najlepszy sprzęt z 2019 roku

Nasz Typ 2019 - najlepszy sprzęt z 2019 roku

Znak "Nasz Typ" przyznajemy nieprzerwanie od 1998 roku, kiedy w ten sposób wyróżniliśmy monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtego czasu wiele zmieniło się w świecie produkcji muzycznej, jednak redakcja magazynu Estrada i Studio nadal honoruje odznaką "Nasz Typ" produkty charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania, oraz bogatą funkcjonalnością.

Technologia
2020-02-27

RØDE RødeCaster Pro - mikser do realizacji podcastów

Wobec wszechobecności dystrybucji strumieniowej granice między internetową emisją online i offline uległy zatarciu, ponieważ powszechną praktyką w przypadku wielu wartościowych treści jest transmisja z udziałem słuchaczy/widzów, która następnie dostępna jest do pobrania pod postacią materiału multimedialnego. RødeCaster Pro jest urządzeniem, które umożliwia realizację dźwięku w tego typu produkcjach. Przystosowano go do pracy live i ma wszystko, czego oczekujemy od tego typu sprzętu: tory sygnałowe z długimi tłumikami, sampler/jinglownicę, funkcję monitoringu, porty do współpracy z zewnętrznymi urządzeniami i system obsługi połączeń telefonicznych. Na pokładzie są również wszystkie procesory, które pozwalają uzyskać typowo radiowe, profesjonalne brzmienie, w czym duży udział ma zastosowanie efektów marki Aphex. System może działać samodzielnie, kierując sygnał na zewnętrzne urządzenia przez porty analogowe lub nagrywając go na opcjonalnej karcie microSD, jak też we współpracy z komputerem przez USB, zgłaszając się pod postacią dwóch wejść i dwóch (lub czternastu, o czym niżej) wyjść 24 bity/48 kHz. Do obsługi miksera z poziomu komputera przeznaczona jest dedykowana aplikacja RODECasterPro, stanowiąca jeden pakiet z aplikacją do aktualizacji firmware urządzenia. Aktualnie jej możliwości nie są przesadnie duże i ograniczają się do wyboru kolorów podświetlenia padów wyzwalających jingle, zdefiniowania trybów ich pracy (Replay, Play, Latch) oraz załadowania własnych sampli.

Edycji ustawień dla każdego z czterech kanałów mikrofonowych dokonuje się na dotykowym wyświetlaczu po wciśnięciu przycisku nad suwakiem wybranego toru. Każdy z kanałów ma własną kolorystykę przycisku i ustawień na ekranie, co pozwala szybciej zorientować się w tym, który z nich aktualnie edytujemy. Dostęp do edycji mamy też z globalnego menu konfiguracji, a całość zorganizowano tak, że nie ma szans, aby ktokolwiek się w tym pogubił. Ustawień wejść mikrofonowych dokonuje się w czterech obszarach: Microphone, Level, Voice i Advanced. W pierwszym przypadku możemy przywołać gotowe presety dla mikrofonów Røde (PodMic, Procaster, Broadcaster, NT1, NT-1A, NT-2A) albo wybrać opcję Condenser lub Dynamic. Przy presetach Røde uwzględniono charakterystyki tych mikrofonów w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze efekty końcowe. Ma to znaczenie z tego względu, że w mikserze nie ma regulacji korekcji czy kompresji jako takiej – można jedynie ustawić ich głębokość w trzech różnych poziomach. Mówiąc szczerze, niespecjalnie nas to ogranicza, bo sygnał poddawany jest głębokiej obróbce, której parametry ustawione są tak, by zawsze sprawdzały się co najmniej dobrze. Jest to klasyczne przetwarzanie typu „radio w pigułce”. Oczywiście, można je całkowicie wyłączyć i polegać tylko na limiterze pracującym na sumie, ale wówczas brzmienie staje się mało atrakcyjne i zupełnie „nieradiowe”.

Jeśli ktoś myślał o zrobieniu własnego radia internetowego o nieco większych ambicjach, w którym są goście, rozmowy telefoniczne na żywo i dużo się dzieje w warstwie edytorskiej, to RødeCaster Pro jest nie do przebicia. Mam wrażenie, że to będzie jeden z największych hitów firmy Røde, i to nie tylko w zakresie podcastingu i realizacji audycji dla szkoły, uczelni czy lokalnego radiowęzła. Urządzenie sprawdzi się doskonale w produkcjach wideo, gdy mamy do czynienia z więcej niż jednym źródłem sygnału i gramy na żywo lub rejestrujemy materiał do obróbki. Procesory emisyjne na poszczególnych kanałach można przecież wyłączyć, a możliwość wielośladowego zapisu dźwięku z czterech torów mikrofonowych i pięciu portów stereo w jest w takich sytuacjach nie do przecenienia.

Firma Røde wyspecjalizowała się w wyszukiwaniu nisz rynkowych i zapełnianiu ich funkcjonalnymi i atrakcyjnymi cenowo produktami. Jest to szczególnie widoczne w segmentach podcast/broadcast/wideo, w których Australijczycy czują się wyjątkowo pewnie i mają niezagrożoną pozycję. Jeśli tylko ktoś nie jest dużym korporacyjnym wydawcą treści, który po prostu musi kupować najdroższe rzeczy na rynku, to jego pierwszym oczywistym wyborem na ogół będzie sprzęt Røde. I tak też jest w przypadku RødeCaster Pro. To niesamowicie funkcjonalne, pomysłowe, dobrze wykonane i wyjątkowo atrakcyjne cenowo urządzenie – pierwsze tego typu i wręcz skazane na sukces. Stąd też przyznanie znaku Nasz Typ jest oczywistą oczywistością.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó