12 najciekawszych syntezatorów wirtualnych
12 najciekawszych syntezatorów wirtualnych

Od półmodularnych potworów do przekonująco brzmiących wirtualnych analogów, poprzez pulsujące tablice próbek, samplowane plamy dźwiękowe, zestawy efektów modulacyjnych i wszystko inne – zapraszamy do świata współczesnych instrumentów!

Technologia
2020-12-27

5 darmowych syntezatorów, które musisz miećBrak budżetu jeszcze nie oznacza, że tracisz szanse na produkcję muzyki elektronicznej w komputerze. Jest tak dzięki dostępności całej gamy całkowicie bezpłatnych instrumentów, które w wielu wypadkach niczym nie ustępują swoim komercyjnym odpowiednikom. Nie musisz zatem od razu decydować się na zakup najnowszego „power syntha”, mogąc skupić się przede wszystkim na artystycznej stronie swojej pracy.

1.

Digital Suburban DEXED

Bez wątpienia Yamaha DX7 to klasyk, choć jego programowanie nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście mamy Dexed, będący wirtualnym odpowiednikiem 6-operatorowego silnika syntezy FM pod postacią wtyczki, znacznie łatwiejszej do obsługi niż oryginał. Możesz nawet importować i eksportować presety DX7, używając ich w nowoczesnych wirtualach FM, takich jak FM8 czy Digitone.

2.

DiscoDSP OB-Xd

Wirtualny klon Oberheima OB-Xa, który można śmiało zestawiać z najlepszymi analogowymi emulacjami dostępnymi na rynku. Zbudowany w oparciu o konstrukcję oryginału, z płynną zmianą trybu pracy filtru, efektem ustereofonicznienia głosów i modulacją PWM. Jeden z tych syntezatorów, które koniecznie trzeba mieć w swoim instrumentarium.

3.

Matt Tytel HELM

Niektóre syntezatory freeware wyglądają na nieco przestarzałe i trochę niedopracowane graficznie, ale nie można tego powiedzieć o Helm. Ma ciekawie zaprojektowany interfejs, intuicyjną konfigurację modulacji i wygląda oraz brzmi jak produkt komercyjny. Do tego dochodzą świetne efekty i przydatny sekwencer krokowy, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność tego instrumentu.

4.

VCV RACK

Pełny, całkowicie bezpłatny i bazujący na otwartym kodzie system modularny pracujący w komputerze. Funkcjonuje jako samodzielny program, zgłaszając jednocześnie swoje porty audio i MIDI w programach DAW. Obecnie oferuje ponad 2.000 wszelkiego typu modułów i jest jednym z najlepszych narzędzi do nauki oraz eksperymentów z syntezą dźwięku w każdej jej postaci.

5.

Green Oak CRYSTAL

Crystal jest już pełnoletni, ale wciąż brzmi znakomicie. Łączy syntezę wirtualnie analogową, syntezę FM, sekwencyjne odtwarzanie próbek oraz przetwarzanie granularne z całą gamą opcji modulacji i świetnymi efektami. Jego utrzymany już w stylistyce retro interfejs graficzny można kochać lub nienawidzić, ale Crystal to wciąż efektywny i świetnie brzmiący syntezator.
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
listopad 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó