12 najciekawszych syntezatorów wirtualnych
12 najciekawszych syntezatorów wirtualnych

Od półmodularnych potworów do przekonująco brzmiących wirtualnych analogów, poprzez pulsujące tablice próbek, samplowane plamy dźwiękowe, zestawy efektów modulacyjnych i wszystko inne – zapraszamy do świata współczesnych instrumentów!

Technologia
2020-12-27kiloHearts Phase Plant - piaskownica dla miłośników syntezy

Kiedy zaczynasz sądzić, że wiesz już jak duże możliwości ma synteza cyfrowa, ten instrument uzmysłowi Ci, że pozwala na znacznie więcej niż myślałeś... Phase Plant powstał na bazie wcześniejszych koncepcji kiloHearts, czyli modułowych efektów Multipass oraz Snap Heap. Zastosowano w nich moduły o nazwie Snap In, z których można tworzyć kompleksowe struktury efektów wraz z wszechstronną modulacją. Zaaplikowana do syntezy koncepcja ta okazała się bardzo podobna do koncepcji syntezy modularnej, ale ze wszystkimi zaletami sterowania cyfrowego.

Te swoiste syntezatorowe klocki Lego to m.in. moduły Analog, Noise, Sampler i Wavetable w charakterze źródeł dźwięku. Do tego dochodzą 32 Snap Iny, dostępne także jako wtyczki w programie DAW, jeśli Twoja wersja Phase Plant je zawiera. Ceny zaczynają się od 169 dolarów za sam pakiet oscylatorów, a za cały zestaw zapłacimy 349 dolarów.

Phase Plant to pusta kartka, na której możesz kreślić swoje soniczne koncepcje. Jak już wspomniano, źródłem dźwięku są moduły Sampler, Analog, Wavetable i Noise, wszystkie dostępne z całą gamą sampli, przebiegów i tablic próbek. Źródła dźwięku można grupować, dodając do nich efekty Distortion oraz Filter i tworząc własne moduły.

W dolnej części interfejsu mamy dostęp do modułów Envelope, LFO, Random, MIDI oraz Utility, z możliwością ich swobodnej konfiguracji. Przypisania modulacji dokonuje się klikając przycisk + znajdujący się w każdym z modulatorów, a następnie klikając ikonę parametru docelowego. W grupie modułów Utility znajdziemy operatory Min, Max i Multiply, realizujące zadania o charakterze logicznym.

Z prawej strony usytuowano Snap Iny uszeregowane w trzech kolumnach. Ich liczba zależy od wersji Phase Plant, której jesteś właścicielem. Można też używać modułów wchodzących w skład pakietów Multipass oraz Snap Heap. Wśród 32 efektów znajdziemy typowe procesory, jak Compressor, Filter itd., a także specjalistyczne, w tym Haas, Slice EQ i Trance Gate. Każdy można osadzić w linii dla realizacji obróbki równoległej.

Na górze interfejsu Phase Plant umieszczono grupę kontrolek Macro, które można przypisać do wszystkiego w taki sam sposób jak w przypadku modulatorów. Na ilustracji widzimy kontrolkę makro Decay przypisaną do zmiany parametru Decay w panelu generatorów dźwięku, a jednocześnie do kilku parametrów efektów. Zmieniając położenie tej kontrolki dokonujemy równobieżnych zmian parametrów, do których ją przypisano, zmieniając brzmienie całej konfiguracji syntezatora.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
listopad 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó