Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Krotos Weaponiser - sampler z biblioteką brzmień

Szkocka firma Krotos jest dobrze znana na rynku producentów gier i w branży filmowej. Nie tracąc z pola widzenia głównego obszaru swoich zainteresowań postanowiła wejść także na rynek muzyczny. I to w zaiste wystrzałowym stylu.

Mówiąc w olbrzymim skrócie Weaponiser to gigantyczny bank brzmień z różnego typu strzałami z broni ręcznej. Jednak na samym odtwarzaniu próbek się nie kończy. Użytkownik może dowolnie komponować cztery podstawowe elementy składowe, z jakich składa się odgłos strzału z broni palnej w różnego typu środowiskach, budować struktury wielowarstwowe i stworzyć niesamowicie wiarygodnie brzmiące odgłosy strzelaniny. Uwzględniają one wszystkie aspekty, takie jak przeładowanie broni, odgłos upadających łusek, świst i uderzania kul w różnego typu materiały itd.

Nauka podstaw obsługi tego – było, nie było – instrumentu, nie powinna zająć doświadczonym użytkownikom więcej niż 2-3 godziny. Gdy zrozumiemy wszystkie funkcje wówczas szybko dotrze do nas, jak olbrzymie możliwości daje Weaponiser. To nie tylko najlepsza obecnie, a do tego niesłuchanie elastyczna „maszynka” do generowania dźwięków strzałów, ale też potężne narzędzie kreacji elementów o charakterze perkusyjnym, przeznaczonych do dalszej obróbki. Nie ma tu wprawdzie pitchshiftera ani timestretchingu dla próbek, ale wiele tego typu brzmień można uzyskać korzystając z resyntezy – zgrywając sygnał z wyjścia wtyczki po przetworzeniu z modułem syntezy i ładując go ponownie jako próbkę. Najwyższa jakość procesorów efektów też nie jest bez znaczenia. Zwłaszcza w kontekście obróbki transjentów, dynamiki czy saturacji.

Obecnie już nie wyobrażam sobie innego narzędzia do uzyskiwania efektów strzałów z broni ręcznej. Żadna znana mi biblioteka, nawet z najwyższej półki cenowej, nie oferuje aż takich możliwości w zakresie wykreowania i dopracowania dźwięku. Gdy jeszcze połączymy to z automatyką i możliwością komutacji surround, to Weaponiser nie ma żadnej konkurencji rynkowej, a przynajmniej nie w takiej cenie. Nasz Typ bez dwóch zdań.

https://www.krotosaudio.com/products/weaponiser/