Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Soma Laboratory Lyra-8 - syntezator analogowy

W ramach swojej podstawowej struktury Lyra-8 wyposażona jest w osiem generatorów dźwięku, przypominających te, które swego czasu stosowano w elektronicznych organach. Zapomnijcie o czymś takim jak zewnętrzne sterowanie częstotliwością, precyzyjna obwiednia czy regulacja poziomu wyjściowego. Każdy z dźwięków można wyzwalać dotykając dwóch metalowych wkrętów, przy czym siła nacisku, a więc zmiana oporności między nimi, będzie kształtowała obwiednię. Przełączniki Fast określają czas wybrzmiewania każdej pary głosów po zwolnieniu nacisku wkrętów. Może to nastąpić niemal natychmiastowo lub trwać blisko minutę i dłużej, w zależności od ustawień i dokonywanych w trakcie manipulacji. Intrygującą cechą tego typu wyzwalania dźwięków jest to, że charakter ich obwiedni będzie w dużej mierze zależał od naszego stanu emocjonalnego, a głównie od stopnia spocenia naszych dłoni. Skóra bowiem zmienia wówczas swoją rezystancję, co bywa wykorzystywane np. w wykrywaczach kłamstw...

Lyra-8 to niesamowite narzędzie dla eksperymentatorów. Wzajemne zależności między poszczególnymi elementami sprawiają, że w którymś momencie całość zaczyna funkcjonować na własnych zasadach. I wtedy zaczyna się cała zabawa. Lyra-8 przestaje być instrumentem, a staje się naszym partnerem, który sam podrzuca sugestie, w którym kierunku powinniśmy się udać. Nawet Minimoog, którego do tej pory uważałem za jeden z najbardziej „organicznych” instrumentów tego typu, nie daje aż takich możliwości, bo dysponuje maksymalnie czterema głosami (dwa oscylatory, sprzężenie filtru i sygnał zewnętrzny). Tu mamy ich aż osiem, a do tego w różnych konfiguracjach modulacyjnych ze szczególnym naciskiem na FM i kontrolowane samowzbudzenie. Swoje dokłada też delay, który jest czymś znacznie więcej niż tylko prostym efektem do generowania powtórek.

Wszystkie syntezatory są fajne, ale niektóre są fajniejsze. I właśnie za to Soma Laboratory Lyra-8 otrzymuje znak Nasz Typ.

https://somasynths.com