Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Warm Audio WA-47 Tube - lampowy mikrofon pojemnościowy

Całkowicie lampowy, z dziewięcioma charakterystykami, kapsułą będącą reprodukcją słynnej k47 oraz transformatorowym wyjściem, a do tego wyglądający oszałamiająco i nie kosztujący aż tak wiele – czy WA-47 to mikrofon marzeń?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Dzisiaj każdy oczekuje jednoznacznych komunikatów w stylu „tak, to jest wierna kopia legendarnego X”, „jest lepszy od Y, ale gorszy od Z” itp. Nic z tych rzeczy. Każdy ma wobec mikrofonu inne oczekiwania, będzie go stosował w różnych konfiguracjach, z różnymi źródłami sygnału, przedwzmacniaczami, a przede wszystkim w różnej muzyce i w różnym stopniu przetwarzał pochodzący z niego sygnał. Poza tym każdy mikrofon będzie się sprawował inaczej przy nagrywaniu dalekich planów w małych pomieszczeniach, dużych wnętrzach, a jeszcze inaczej w ciasnej wokalowej budce. Jego reakcja będzie inna na głos męski, żeński, chórki, instrumenty.

Słowa, które najlepiej pasują mi do opisu WA-47, to równowaga, precyzja i profesjonalizm. Nagrany za jego pomocą materiał jest doskonały do tego, by umieścić go w miksie z zamiarem zastosowania minimalistycznej obróbki, jak też daje się bardzo plastycznie kształtować zgodnie z artystycznym zamierzeniem. Brzmieniowo jest dość neutralny, z lekką ekspozycją wyższego środka, ale bez irytującego podkreślania najniższych i najwyższych tonów. Podczas nagrywania mamy przyjemne odczucie, że panujemy nad tym, co rejestrujemy, i jednocześnie pewność, że odejdzie nam mnóstwo pracy z czyszczeniem takiego zapisu. W dodatku cena, opiewająca na 4.350 zł, jak na rasowy mikrofon lampowy z dziewięcioma charakterystykami kierunkowymi, genetycznie spokrewniony ze słynnym U 47, wydaje się co najmniej atrakcyjna. Aby zatem nie popaść w tym podsumowaniu w skrajnie przesadny zachwyt skończmy na tym, że WA-47 w pełni zasługuje na znak Nasz Typ.

https://warmaudio.com