Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Sonnox Oxford Dynamic EQ - procesor wtyczkowyOxford Dynamic EQ to nie jest całkowicie nowy produkt, ponieważ już wcześniej funkcjonował w wersjach UAD-2 oraz AAX DSP, czyli ze wsparciem sprzętowym. Teraz pojawił się jako wtyczka AU, VST i AAX Native.

Czym się różni dynamiczny korektor od kompresora wielopasmowego? Oba zdają się bazować na tej samej zasadzie – aplikowania obróbki dynamiki do różnych pasm częstotliwości. W kompresji wielopasmowej najpierw jest dokonywany podział pasma na zakresy, każde z pasm przetwarzane jest w trybie równoległym za pomocą oddzielnego kompresora lub ekspandera, a sygnał wyjściowy z nich jest sumowany. Natomiast w każdym filtrze korekcji dynamicznej kompresji/ekspansji poddawany jest jego parametr Gain.

Oxford Dynamic EQ należy do tych procesorów, których działanie usłyszymy wtedy, gdy go wyłączymy. Dźwięk jest przetwarzany w sposób naturalny i wyjątkowo przejrzysty; niemal każdy założony cel brzmieniowy jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle sprawnie. Czy pracujemy z szeroką filtracją czy też chirurgicznie, na wąskich pasmach, nie mamy wrażenia odrealnienia dźwięku, który cały czas zachowuje swoją plastykę. Przypisywanie filtrów do różnych kanałów daje niesamowite możliwości w zakresie kreatywnego masteringu, a wizualizacja FFT bardzo pomaga w zdefiniowaniu źródeł problemu z brzmieniem. Wtyczka potrafi „spalić” do 10% mocy obliczeniowej MacBooka Pro, ale wobec jej możliwości to drobnostka. Podobnie jak jej cena, która wynosi 1.070 zł – wyjątkowo atrakcyjna jak na tej klasy profesjonalne narzędzie.

Generalnie rzecz ujmując Oxford Dynamic EQ to jest właśnie ten procesor, który w rękach sprawnego realizatora robi Tę Różnicę. Bardzo podoba mi się jego wrodzona subtelność i taktowne zachowanie wobec przetwarzanego materiału. W jego pracy nie słychać żadnej agresji czy chęci dominacji, tak typowej dla szeregu wielopasmowych kompresorów. Tę klasę i kulturę będzie można w pełni docenić mając odpowiednie warunki i narzędzia odsłuchowe, ale to właśnie dla takiego środowiska go stworzono. Przy tej cenie i funkcjonalności to bez wątpienia Nasz Typ.

https://audiostacja.pl/