Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Allen&Heath Xone:PX5 - mikser didżejski

Konsolety Allen & Heath Xone należą do ścisłej światowej czołówki, a modele Xone:62 i Xone:92 stanowiły analogową alternatywę dla cyfrowych konkurentów. Obecnie granice między sprzętem analogowym a cyfrowym zacierają się, czego przykładem jest konstrukcja Xone:PX5. Mikser łączy świat klasycznego analogowego przetwarzania i doskonałych filtrów z cyfrowym blokiem efektów. Dodatkowo umożliwia pełną współpracę w trybie DVS z oprogramowaniem NI Traktor, poprzez wbudowany interfejs audio i sterownik MIDI.

Panel główny, jak i całe urządzenie, jest czarny. Wszystkie emblematy i napisy oraz wtopione znaczniki pozycji w kontrolkach są białe, a użyta farba ma właściwość świecenia w promieniach UV. Nie za duże i nie za wysokie gałki potencjometrów wykonane są z dobrej jakości gumowanego plastiku. Chwyty suwaków mają wyżłobione charakterystyczne logo Xone. Wszystkie przyciski są mlecznobiałe z podświetleniem. Ich skok jest mały a klik przy przełączeniu nie jest oczywisty. Przełączniki są płaskie, typu „paznokciowego”, zapewniając dobrą wizualizację stanu. Problem przypadkowego ich przełączenia nie występuje.

Metalowa obudowa ma delikatne przetłoczenia po bokach oraz znaczną ilość otworów wentylacyjnych. Z jednej strony jest to wizualnie atrakcyjne, ale też uzasadnione technicznie, gdyż mikser nagrzewa się podczas pracy. Nie jest wprawdzie gorący, lecz wyraźnie ciepły. Wymiary i ciężar urządzenia są standardowe w stosunku do oferowanych możliwości. Całość wspiera się na gumowych nóżkach o wysokości 5 milimetrów, które zapewniają bardzo dobre trzymanie się podłoża.

Analogowy filtr pracuje w trybie VCF. To autorskie rozwiązanie inżynierów Allen & Heath, charakterystyczne dla wszystkich konstrukcji Xone tego producenta. Ma on konstrukcję typu state-variable (zmiennych stanu), zapewniając symultaniczne wyprowadzenie wszystkich rodzajów filtracji z jednego obwodu bez dokonywania przełączeń konfiguracyjnych. Do wyboru jest filtr górno- (HPF), dolno- (LPF) i pasmowoprzepustowy (BPF). Typy można łączyć w dowolnej konfiguracji, na przykład uzyskując filtr wszechprzepustowy (all pass). Ma on ręczną regulacją rezonansu i częstotliwości odcięcia (-3 dB; 20 Hz-20 kHz). Można go załączyć dla wszystkich kanałów oraz wejścia powrotu efektu zewnętrznego jako insert.

Allen & Heath przyzwyczaił nas do tworzenia urządzeń dla profesjonalistów, a omawiany mikser nie jest wyjątkiem. Tu nie ma miejsca na fantazyjny design, a nawet jeśli takowy dostrzeżemy, jest on całkowicie usprawiedliwiony jego funkcjonalnością. Pokrętła są solidnie osadzone, nie ma na nich luzu, a miejsca pomiędzy nimi jest więcej niż u poprzedników. Być może jest to kwestia rezygnacji z 4-pasmowej korekcji. A skoro o niej mowa, wycięcie pasma nie pozbawia dźwięku jego dynamiki, co często występuje w produktach konkurencji. Krzywe cięcia pasma są bardzo charakterystyczne dla produktów Allen & Heath i nie wymagają głębszego poznania, by móc z nich sprawnie i efektywnie korzystać. Efektor jest bardzo przewidywalny i łatwy w obsłudze. Ciekawym pomysłem jest możliwość przypisania go nie tylko do każdego kanału z osobna czy na sumę, ale również do pętli efektowej. Dzięki temu za pomocą pokręteł FX Send można kontrolować natężenie efektu na poszczególnych kanałach miksera.

Generalnie wszystko nam się w nim podoba: brzmienie, filtry, efektor, jakość, interfejs audio z DVS, wygląd oraz koncepcja, i gdyby nie cena, z miejsca zamienilibyśmy każdy wysłużony mikser na Xone:PX5. Tych, dla których problem finansowy nie odgrywa większego znaczenia, namawiamy jednak do rozważenia jego zakupu. To konsola z własną duszą, brzmieniem i charakterem, znacząco wyróżniająca się na tle konkurencji. Z tego właśnie względu zasługuje na znak Nasz Typ.

https://konsbud-audio.pl/