Więcej...
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku
Nasz Typ 2018 - najlepszy sprzęt z 2018 roku

Znak "Nasz Typ" po raz pierwszy przyznaliśmy w 1998 roku a zdobywcą tego wyróżnienia zostały monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Od tamtej pory w ten sposób rekomendowaliśmy ogromną liczbę produktów, które charakteryzowały się najwyższą jakością wykonania oraz oferowały bogatą funkcjonalność.

Technologia
2019-03-03

Mytek Brooklyn ADC - hi-endowy przetwornik analogowo-cyfrowy

Wysokiej klasy przetworniki analogowo-cyfrowe już jakiś czas temu wyszły z zaklętego kręgu, w którym, aby użyć ich z komputerem, trzeba było mieć specjalistyczny interfejs audio z cyfrowymi wejściami. Obecnie niemal każde urządzenie tego typu wyposażone jest w port USB lub Thunderbolt, dzięki któremu sygnał można wprowadzić bezpośrednio do aplikacji rejestrującej dźwięk. Brooklyn ADC to urządzenie dość istotnie różniące się od wielu innych narzędzi tego typu. Pominąwszy już najwyższą jakość wykonania (produkty tej amerykańskiej firmy powstają w Polsce, więc o utrzymanie wysokich standardów możemy być spokojni), cechami szczególnymi przetwornika są możliwości zapisu w formatach uważanych obecnie za najlepsze: 32-bitowym PCM z próbkowaniem do 384 kHz oraz 1-bitowym DSD 64-256. Ponadto Brooklyn ADC pozwala na odtwarzanie plików MQA w oparciu o wbudowany sprzętowy dekoder.

Istotną cechą ADC jest zastosowanie oddzielnych przetworników dla kanału lewego i prawego. Rozwiązanie tego typu ma na celu zwiększenie separacji międzykanałowej, a w konsekwencji poprawę wyrazistości obrazu przestrzennego materiału stereo. Ponadto można w ten sposób uzyskać większe zakresy dynamiki, gdy przetwarzaniu poddajemy sygnały z dwóch różnych źródeł. W charakterze przetworników zastosowano układy ESS Sabre ES9112 – jedne z najlepszych aktualnie dostępnych konwerterów o zakresie dynamiki 124 dB i 32-bitowym przetwarzaniu stałoprzecinkowym DXD32 (próbkowanie 352,4 kHz), które pod względem jakości dorównuje najwyższym formatom DSD, mają nad nimi tę przewagę, że można je poddać edycji.

W przetworniku zastosowano szereg nowatorskich technologii, których autorem jest założyciel firmy Mytek Michał Jurewicz. Na początku lat 90. minionego wieku był on jedną z pierwszych osób, które rozpoczęły zaawansowane prace nad przetwarzaniem cyfrowo-analogowym i analogowo-cyfrowym, jeszcze pracując w nowojorskich studiach Hit Factory i Skyline, gdzie mógł w praktyce sprawdzić swoje rozwiązania podczas sesji największych gwiazd tamtych czasów. W przypadku Brooklyn ADC mamy do czynienia m.in. z ciekawym rozwiązaniem kontroli procesu generowania sygnału zegara wordclock (Mytek Femtoclock, z jitterem o wartości poniżej 1 pikosekundy), obsługiwanym przez DSP dekodowaniem formatu MQA (Master Quality Audio) oraz możliwością aktualizacji firmware przez USB.

W naszej opinii Brooklyn ADC to jeden z najciekawszych produktów tego typu na rynku, choćby dzięki możliwości skorzystania z zapisu w formatach DXD i DSD oraz odtwarzania wszystkich najwyższych formatów audio plus interesujący pod wieloma względami format MQA. Choć w przypadku tego ostatniego panują różne opinie na temat jego strony ekonomicznej i funkcjonalnej, to jakościowo jest znakomity, przy relatywnie niewielkim rozmiarze plików.

Inwestycja w to urządzenie z całą pewnością się opłaci, nawet jeśli nie zamierzamy korzystać z jego hi-endowych formatów. Jest po prostu bardzo funkcjonalne, a możliwość zastosowania transformatorów na wejściu wielu osobom przypadnie do gustu. Dla studiów, które zajmują się nagraniami o charakterze audiofilskim oraz transferem z mediów analogowych do postaci cyfrowej Brooklyn ADC z pewnością będzie jedną z najciekawszych opcji.

https://mytekdigital.com