Najlepsze produkty roku 2020
Najlepsze produkty roku 2020

Rok 2020 nie do końca był taki, jakiego wielu z nas oczekiwało. Niemal całkowity brak koncertów oraz wszelkiego typu wydarzeń artystycznych z udziałem publiczności odbił się dotkliwie na kondycji branży. Nastąpiło przewartościowanie pojęć, zmiana priorytetów i dekonstrukcja struktur, które do tej pory uważaliśmy za święte i nienaruszalne. Pojawił się swego rodzaju szok poznawczy, a niekiedy wręcz trauma związana z całkowitym przemodelowaniem otaczającego nas świata.

Technologia
2021-02-17

NAJLEPSZE INSTRUMENTY I EFEKTY

1.

Korg Wavestate - syntezator cyfrowy

Oryginalny Wavestation stał się jednym z tych syntezatorów, które zdefiniowały brzmienie muzyki na początku lat 90. Nowy Wavestate pod względem brzmieniowym oferuje to, czego oczekują fani Wavestation – nawet jeśli będą korzystać wyłącznie z presetów. Może być źródłem nasyconych, pulsujących padów, dziwacznych tekstur i wieloskładnikowych barw. Podobnie jak poprzednik, ma wyrazisty, cyfrowy charakter (nawet z emulacjami analogowych filtrów), a silnik syntezy jest zdolny generować tak precyzyjny i złożony dźwięk, jakiego nie sposób uzyskać w żadnym analogowym syntezatorze polifonicznym. To nic innego, jak osadzony w przyszłości klasyk, stworzony na nowo.

Najlepszy do... BRZMIEŃ PODKŁADOWYCH
Wyrazisty, cyfrowy charakter instrumentu jest w tym przypadku jego niepodważalnym atutem.

2.

Moog Matriarch - analogowy syntezator półmodularny

Nie sposób nie myśleć o syntezatorze Matriarch jak o zestawie modułów syntezy zespolonym z klawiaturą sterującą. Jest on zwieńczenie „matriarchalnej” serii analogowych syntezatorów Mooga, w skład której wchodzą też Mother-32, DFAM i Grandmother. Instrument nie ma zamkniętej struktury, zgrabnie łącząc 4-oscylatorowy syntezator hardwired z całą gamą modułów typowych dla systemów Eurorack. Jeśli ktoś poważnie myśli o zaawansowanym systemie tworzenia muzyki w oparciu o w pełni analogowy element centralny współpracujący z hybrydowym otoczeniem, to Matriarch jest jedną z najlepszych opcji. Poza tym niewiele rzeczy wygląda lepiej niż logo Moog na panelu syntezatora.

Najlepszy do... SYNTEZY MODULARNEJ
Doskonała baza, na której można oprzeć całą strukturę Eurorack, której Matriarch będzie głównym elementem.

3.

Akai MPC One - muzyczna stacja robocza

Najmniejszy z najnowszej serii systemów Akai MPC obiecuje pełną niezależność od komputera i dostęp do wszystkich narzędzi produkcyjnych w kompaktowej obudowie i za interesującą cenę. W zakresie kreowania projektów MPC One w zasadzie nie różni się od programów DAW. Jeśli szukasz sprzętowego systemu produkcyjnego, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać Twój potencjał kreatywny, to MPC One jest dla Ciebie. Współpracuje z zewnętrznymi kontrolerami, urządzeniami MIDI oraz, co chyba najbardziej istotne w tym modelu, instrumentami sterowanymi napięciowo.

Najlepszy do... PRACY NA ŻYWO
Skompresowana kwintesencja wszystkiego, co firma Akai stworzyła do tej pory, w relatywnie przystępnej cenie.

4.

Korg Prologue-16 - polifoniczny syntezator analogowy

Prologue jest syntezatorem hybrydowym, ale jego tor audio w większości pozostał analogowy. Ma zdecydowanie analogowy charakter soniczny zawierający też cyfrowe składniki, bardzo podnoszące wartość instrumentu. Dźwięk jest czysty, mocny, klarowny i bardzo dynamiczny. Uzyskanie wbijającego w fotel basu nie jest żadnym problemem. Słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jakkolwiek sam tor syntezy wydaje się prosty, w istocie paleta barw jest naprawdę szeroka. A że mamy niemal wszystko pod ręką, modyfikacje na żywo są bardzo łatwe w realizacji.

Najlepszy do... BASÓW I SOLÓWEK
Analogowy tor syntezy oraz możliwość regulacji parametrów na żywo potrafią pobudzić kreatywność.

5.

FabFilter Saturn 2 - procesor efektów

Saturn to działający wielopasmowo procesor saturacji i zniekształceń, w którym możemy poddać modulacji niemal każdy parametr. Uwzględnia wszystkie odcienie saturacji – od subtelnej, lampowej i taśmowej, po metalowe przesterowanie gitarowe i cyfrową destrukcję.

Najlepszy do... WSZYSTKIEGO!
Potrafi tchnąć życie w najbardziej anemiczne dźwięki, wykorzystując wszechstronną modulację.

6.

Toontrack EZBass - instrument wirtualny

Może się wydawać, że EZBass jest bezpośrednim rynkowym konkurentem MODO Bass i w niektórych przypadkach tak właśnie jest. Jednak Toontrack przeznaczony jest dla tych, którzy nade wszystko stawiają artykulację, pełną wiarygodność brzmieniową i sprawdzone rozwiązania soniczne w kontekście instrumentów, efektów i wzmacniaczy. Jeśli komuś jego cena wydaje się zbyt wysoka, to niech znajdzie za te pieniądze równie dobrze brzmiący instrument, wzmacniacz i efekty.

Najlepszy do... PARTII BASU
Pozwala na stworzenie wiarygodnie i ciekawie brzmiących partii basu elektrycznego.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
grudzień 2020
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó