15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów
15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

Wspaniałe brzmienia syntezatorowe – oryginalne, generowane przez elektronikę i niemające na celu naśladowania prawdziwych instrumentów – dostępne są w różnych gatunkach muzycznych już od ponad pięciu dekad.

Technologia
2021-08-08

Od czasu pojawienia się w latach 60., poprzez stopniową, coraz śmielszą ekspansję w latach 70., muzykę synth pop z lat 80., dance z lat 90. aż po wiek XXI, syntezator pozwalał tworzyć intrygujące solówki i melodie, klimatyczne pady, agresywne brzmienia perkusji i głębokie basy, które możemy usłyszeć w wielu spośród najbardziej znanych utworów na świecie. Można tu wymienić klasyczne dzieła Wendy Carlos, przełomowe dokonania Kraftwerk, kompozycje pochodzących z Sheffield zespołów Cabaret Voltaire i Human League, a także utwory z list przebojów – od Depeche Mode po Numana, od OMD po Jarre’a; eksperymentalne atmosfery Briana Eno, ścieżki dźwiękowe Vangelisa, nie wspominając o pompujących, mocno nasyconych brzmieniem 303 i potężnym basem produkcjach Underworld, Prodigy i Daft Punk. Niezależnie od stylu czy dekady, w tym wydaniu naszego magazynu przedstawiamy syntezatorowe créme de la créme!

Wzięliśmy pod lupę 15 barw, aby przyjrzeć się im szczegółowo i pokazać Ci, jak odtworzyć każdą z nich, używając najbardziej dostępnych syntezatorów wirtualnych, głównie tych, które możesz pobrać za darmo z naszej strony z materiałami multimedialnymi – www.media.avt.pl.

Oprócz instrukcji, krok po kroku, jak uzyskać każdą z wybranych barw, otrzymasz nieco informacji na temat oryginalnych brzmień, utworów, w których zostały użyte, i oryginalnych syntezatorów sprzętowych, na których powstały. Zapraszamy na wycieczkę przez historię najbardziej wszechstronnego instrumentu stworzonego przez człowieka, podczas której dowiesz się, jak uzyskać 15 najbardziej kultowych brzmień wszech czasów! Uwaga: w każdym przypadku zaczynamy od ustawień domyślnych syntezatora, dostępnych zwykle jako preset Init.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2021
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Native Instruments Maschine - system produkcji muzyki
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó