15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

Wspaniałe brzmienia syntezatorowe – oryginalne, generowane przez elektronikę i niemające na celu naśladowania prawdziwych instrumentów – dostępne są w różnych gatunkach muzycznych już od ponad pięciu dekad.

Technologia
2021-08-08

Europe - The Final Countdown

Rok: 1986
Syntezator oryginalny: Roland JX-8P, Yamaha TX816
Wtyczka: Dune EiS

Joey Tempest, wokalista szwedzkiego zespołu Europe, zainspirowany utworem Space Oddity Davida Bowiego, już w 1981 roku skomponował główny riff do Final Countdown na pożyczonym Korgu Polysix, ale zaprezentował go kolegom dopiero cztery lata później. Nie byli pod wrażeniem, tym bardziej, że gitarzysta, John Norum, zaproponował, aby syntezatorowy riff potraktować jako motyw przewodni. Na szczęście Tempest wytrwał przy swoim zdaniu i zespół nagrał utwór, w którym klawiszowiec użył Rolanda JX-8P z presetem z Yamahy TX816, tworząc otwierające fanfary.

Zespół nie chciał, aby The Final Countdown był głównym singlem z albumu o tym samym tytule. Jednak wytwórnia miała inne zdanie w tym względzie i singiel został wydany, ostatecznie osiągając imponujące 8 miejsce na liście Hot 100 Billboardu. W Polsce piosenka ta ośmiokrotnie znalazła się na szczycie Listy Przebojów Programu 3, przebywając na niej 32 tygodnie.

Krok po kroku
The Final Countdown: syntezatorowe fanfary

1.

Zacznij od presetu Init w Dune EiS, ustawiając Osc Mix na 55%, a poziom oscylatora 3 na 39%. Otwórz Mod Matrix 1>12 i ustaw Source 2 oraz 3 na Mod Env. Jako cel Dest 1 wskaż Osc 1 Fine, z wartością Amount 2 +50. Celem Dest 2 jest Osc 2 Fine, zaś Amount 2 to -50. Źródłami Source 4 i 5 są, odpowiednio, LFO 1 oraz LFO2.

2.

Jako Dest 4 i 5 wybierz, odpowiednio, Osc 1 Fine oraz Osc 2 Fine. Amount 4 ustaw na +5, Amount 5 na -7. Parametr Rate dla LFO1 winien wynosić 0,2 Hz i 0,1 Hz dla LFO2. W sekcji Filter ustaw Cutoff na 37%, Env na 75%. Key Track to 36%, zaś Amp Env Attack to 19%. Filter Env Attack wynosi 26%, Decay 18%, a Sustain 66%.

3.

Parametry Mod Env Attack i Decay należy ustawić na 30%, a Sustain na zero. Aby uzyskać brzmienie retro, wróć do sekcji Filter i wybierz LP Ladder 12dB. Za syntezatorem włącz Kilohearts Delay z synchronizacją odbić do tempa i niezbyt dużym poziomem sygnału Wet. Nie zaszkodzi też doprawić całości odrobiną dowolnego pogłosu.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2021
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Aurora DSP Mr. Hector - cyfrowa emulacja wzmacniacza gitarowego
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó