15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

Wspaniałe brzmienia syntezatorowe – oryginalne, generowane przez elektronikę i niemające na celu naśladowania prawdziwych instrumentów – dostępne są w różnych gatunkach muzycznych już od ponad pięciu dekad.

Technologia
2021-08-08

Ultravox - Vienna

Rok: 1980
Syntezator oryginalny: Minimoog
Wtyczka: Dune EiS

W drugiej połowie lat 70. zespół Ultravox skoncentrował się na nagrywaniu profesjonalnie przygotowanych – ale z komercyjnego punktu widzenia kompletnie nieudanych – płyt post-punkowych, kładąc nacisk na stylistykę nadchodzącej „nowej fali” elektronicznego popu. Gitarzysta Robin Simon i wokalista John Foxx opuścili zespół po wydaniu trzeciego albumu, a miejsce Foxxa zajął Midge Ure. W 1980 roku nowy skład nagrał kolejny album, zatytułowany Vienna, który też został przyjęty dość chłodno. Największy rozgłos zyskał jedynie utwór tytułowy, wydany jako singiel. Jako piosenka, Vienna ewoluuje od kontemplacyjnego początku do bombastycznego finału. Znaczącą rolę w instrumentacji odgrywają fortepian i skrzypce, ale bazę stanowi automat perkusyjny Roland CR-78 oraz bas z niestandardowego Minimoga. Całości dopełniają string maszyny.

Krok po kroku
Vienna: partia basu

1.

Do odtworzenia charakterystycznego brzmienia basu stworzonego przez Chrisa Crossa użyj Dune EiS. Zacznij od presetu Init i dla wszystkich trzech oscylatorów wybierz przebieg kwadratowy. Osc Mix ustaw na około 29%, Osc 3 Level na 68%, Osc 2 Semi na -12, zaś Osc 1 i 2 Fine na, odpowiednio, -10,0 i 10,0.

2.

W sekcji Osc Common ustaw P/Width na 25%. Jako tryb Filter wybierz LP24+Saturation, z częstotliwością odcięcia Cutoff na 27% i Env na 60%. Parametry Decay i Release w sekcji Amp Envelope zmień na 50%. W oryginalnym Minimoogu do regulacji obu tych wartości służyło wspólne pokrętło.

3.

Na koniec przejdź do sekcji obwiedni filtracji Filter Envelope. Tu ustaw Decay na 47% i zmniejsz wartość Sustain. Parametr Release powinien być ustawiony na około 38%. Taka konfiguracja da bardzo bliską emulację ostrego i mięsistego brzmienia Minimooga, którą w razie potrzeby można jeszcze dopracować.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2021
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Aurora DSP Mr. Hector - cyfrowa emulacja wzmacniacza gitarowego
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó