15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów
15 najwspanialszych brzmień syntezatorowych wszech czasów

Wspaniałe brzmienia syntezatorowe – oryginalne, generowane przez elektronikę i niemające na celu naśladowania prawdziwych instrumentów – dostępne są w różnych gatunkach muzycznych już od ponad pięciu dekad.

Technologia
2021-08-08

OMD - Enola Gay

Rok: 1980
Syntezator oryginalny: Korg Micro-Preset
Wtyczka: Thorn EiS

Tytuł tej piosenki, czyli Enola Gay, to nazwa samolotu, który pod koniec II wojny światowej posłużył do zrzucenia bomby atomowej. Swobodne i lekkie partie syntezatorowe pozostają w głębokim kontraście z dość ponurym tekstem, kontestującym słuszność decyzji o nuklearnym zbombardowaniu Hiroszimy.

Zespół OMD czerpał swoje inspiracje od pionierów muzyki syntezatorowej, takich jak Kraftwerk, jednak na etapie tworzenia albumu Organization, z którego pochodzi piosenka Enola Gay, miał mocno ograniczony dostęp do instrumentów wyższej klasy.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych nagrań, nie ma tu klasycznego refrenu wokalnego, który zastąpiono motywem granym na stosunkowo niedrogim Korgu Micro-Preset. Spróbujmy odtworzyć to brzmienie, używając genialnego syntezatora Thorn EiS.

Krok po kroku
Enola Gay: motyw główny

1.

Włącz w Osc 1 przebieg prostokątny, a następnie przestrój o oktawę w górę. W oscylatorze Osc 2 w charakterze przebiegu wybierz próbkę Organ 02. Ustawiając w Osc 2 parametr Unison na wartość 3, z odstrojeniem na poziomie 21, nada dźwiękowi mięsistości, podobnie jak ma to miejsce w oryginale. Teraz ukształtuj obwiednię wzmacniacza.

2.

Zwiększ Atak do 10%; w ten sposób zniwelujesz nadmierną ostrość brzmienia. Z kolei Sustain zmniejsz do 20%, aby odstępy pomiędzy nutami były wyraźniejsze. Decay ustaw na 40%, nadając dźwiękowi nieco mocy po początkowym ataku, a poziom Suboscylator Osc 2 zwiększ do 10%, co dodatkowo pogłębi brzmienie.

3.

Ostatecznym szlifem brzmienia zajmie się filtr w syntezatorze Thorn EiS. Przełącz jego tryb na Dirty HP, a częstotliwość odcięcia Cutoff ustaw na 100 Hz, pozbywając się najniższych częstotliwości. Pozostały już tylko efekty. W przypadku delaya użyj ustawienia Echo 03, zwiększając Mix do 50%. Przyda się też pogłos z presetem Space 04.

Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2021
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó