13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

Młody (KRS One)

Kiedy na początku 2017 roku ukazał się nowy singiel od KRS One'a wszyscy zastanawiali się kim jest Młody, podpisany jako producent utworu. Okazało się, że legendarny "The Teacha" nawija na podkładzie od szerzej nieznanego bitmejkera z Bielska-Białej. Oczywiście nie było też tak, że zupełnie nikt nie kojarzył Młodego, bo jednak wcześniej wyprodukował cały album grupy Heavy Mental, oraz współpracował m.in. z Kubą Knapem, Grubsonem, czy Donguralesko. Jednak współpracy z postacią takiego formatu raczej nikt się nie spodziewał.

- Jak dobrze pamiętam to w sierpniu KRS One grał koncert w katowickim Mega Clubie - pojechałem tam w sumie w ostatniej chwili, bo się okazało że zabiera się dwóch ziomeczków z Bielska-Białej, więc udałem się razem z nimi - Młody opowiadał o genezie współpracy z KRS One'm portalowi Popkiller - Po koncercie z tyłu duży tłum ludzi, płyty do podpisania, zdjęcia, piątki itp... i tak tam siedziałem, żeby podbić na końcu, ale ludzi nie ubywało. Moi koledzy powiedzieli w końcu, że już spadają, dopiero przy wyjściu złapałem go na chwilę, dałem płytę i później się okazało że ją sprawdził. Tydzień później jakoś się odezwał i tak się zaczęło - wspominał Młody (całość TUTAJ). W innym miejscu producent ze Śląska sugerował, że ich współpraca nie ograniczy się tylko do jednego utworu i faktycznie - Młody wyprodukował aż 9 z 15 kawałków, które trafiły na album The World Is MIND.

Obaj twórcy byli na tyle zadowoleni ze współpracy, że postanowili ją kontynuować i na następnym krążku Amerykanina (Street Light z 2019 roku) znalazły się kolejne trzy produkcje Młodego. Producent z Bielska-Białej sam chętnie chwyta za mikrofon i w 2019 roku, nakładem MaxFlo wypuścił materiał pt. Lekcja WOS-u. Wśród zaproszonych gości znalazł się tam nie kto inny jak KRS One, którego możecie usłyszeć w utworze Puste Podwórka. Jak narazie był to ostatni rozdział tej zaskakującej historii, czas pokaże czy ostatni.

Co ciekawe, KRS One jest jednym z częściej pojawiających się na polskich wydawnictwach raperem z USA, bo przecież poza współpracą z Młodym był jeszcze "feat" u Quebonafide (swoją drogą chyba najcięższy nokaut w historii polskiego rapu i trudno się dziwić, że główny adresat utworu To Nie Jest Hip-Hop nigdy na niego nie odpowiedział), oraz zwrotka w utworze Hey You, wyprodukowanym przez Inventa. Producent, który niedawno przypomniał o sobie singlem W pogoni, wypuścił w 2013 roku 12-calowy winyl, gdzie poza wspomnianym legendarnym MC z Nowego Jorku pojawił się jeszcze The Kid Daytona. Trochę zapomniane wydawnictwo z obchodzącego w tym roku swoje 10-lecie labelu U Know Me Records.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó