13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

O.S.T.R. (Evidence, Jeru The Damaja, Royce da 5'9")

O Adamie Ostrowskim, znanym wszystkim jako O.S.T.R. powiedziano i napisano już naprawdę sporo, ale mamy wrażenie, że akurat temat jego międzynarodowych kooperacji nie został jeszcze dostatecznie "przerobiony". A przecież jest o czym mówić - na autorskich albumach O.S.T.R-ego (przypominamy, że zdecydowaną większość wyprodukował samodzielnie) pojawiały się takie osobowości jak Craig G, El Da Sensei, Evidence, czy Keith Murray. W wydanej już jakiś czas temu autobiografii (Brzydki, zły i szczery) artysta z Łodzi opowiada o kulisach zagranicznych "feat'ów", a także zdradza, że mało brakowało, aby stworzył wspólny projekt z Evidence'm.

- Pewnego razu, kiedy spotkaliśmy się w Pradze, zaproponowałem mu nagranie wspólnej płyty. Zgodził się bez wahania, ale postawił jeden warunek: nagramy ją u niego w Kalifornii. Byłem zachwycony. Ev wysłał mi zaproszenie, żebym nie miał problemów z załatwieniem wizy do Stanów, ale przez mój zjarany tryb życia, a także to, że byłem non stop w trasie, nigdy do realizacji tego pomysłu nie doszło - szczerze wyznał na kartach swojej książki. Jak dotąd ich znajomość zaowocowała tylko jednym utworem (Real Game z płyty O.C.B., wydanej w 2009 roku) i niestety niewiele wskazuje na to, aby powtały kolejne.

W innym miejscu swojej książki wspomina, że była również możliwość, aby jego muzyka trafiła na krążek grupy Dilated Peoples, jednak perspektywa spełnienia jednego z największych marzeń okazała się w tym przypadku paraliżująca. Sam O.S.T.R. z pewnością pluje sobie w brodę, że wówczas zabrakło mu odwagi, ale i tak niejeden producent może mu tylko pozazdrościć kontaktów, oraz kawałków nagranych razem z zagranicznymi MC's. Nawet jeśli ich spora część nigdy nie została opublikowana.

- Nasza znajomość z The Returners zaowocowała wspólnym projektem BeatBrothers, który, niestety, nie ujrzał światła dziennego - jeszcze raz zaglądamy do książki Brzydki, zły i szczery z 2019 roku - Oczywiście był to projekt producencki, na którym miała się znaleźć śmietanka amerykańskiego undergroundu. Ostatnio odkryłem na starym komputerze kilka kawałków nagranych z konkretnymi zawodnikami. Do projektu zdążyli się dograć: Smif-n-Wessun, Royce da 5’9”, świętej pamięci Sean Price, Torae, O.C., Jeru the Damaja, Main Flow i współpracujący z Returnersami El Da Sensei. Mieliśmy nawet pomysł na wspólny numer, który pogodziłby skonfliktowanych w tamtym okresie The Artifacts. Przyznaję się bez bicia: spieprzyliśmy sprawę, nie publikując tych nagrań - pisał O.S.T.R. w autobiografii.

W ostatnich latach O.S.T.R. również nie stronił od kooperacji z artystami z zagranicy - na jego produkcjach pojawiali się m.in. Skill Mega, Grand Agent, Jeru The Damaja, czy związany z wytwórnią Project:Mooncircle Joe Kickass. Natomiast w 2014 roku ukazał się krążek Kartagina, a więc pierwszy solowy album O.S.T.R-ego nie wyprodukowany przez niego samego. Osobą odpowiedzialną za warstwę muzyczną płyty był pochodzący z Toronto producent, Marco Polo. Można powiedzieć, że o tym wydawnictwie wspominamy jedynie przy okazji, ponieważ nie mieści się ono w przyjętej przez nas metodologii, ale co tam - mówimy w końcu o jednej z najlepszych pozycji w dyskografii rapera z Bałut. I tylko szkoda, że w teledysku do tytułowego utworu z płyty zabrakło gościnnej zwrotki Lil' Fame'a z M.O.P., która dostępna jest tylko na samym albumie.

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó