13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

Czarny / HIFI (Promoe)

(fot. https://www.facebook.com/CzarnyHIFI)

Nie odkryjemy Ameryki, kiedy napiszemy, że Czarny / HIFI to jeden z najbardziej cenionych profesjonalistów w całej branży. Z jego usług chętnie korzystają tak raperzy (m.in. Pezet, Kaz Bałagane, czy Quebonafide) jak i popowe wokalistki (Iza Kowalewska, oraz Ania Dąbrowska), a tajemnicą poliszynela jest fakt, że warszawski producent stoi za większością ruchów kadrowych wytwórni Def Jam Polska.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady lat 2000, jako członek zespołu HIFI Banda odpowiadał za produkcje dwóch albumów grupy, które szeroko otworzyły mu drzwi do branży muzycznej. Kiedy już się tam pojawił to nie zamierzał osiąść na laurach tylko nagrał dwa albumy producenckie i właśnie przy drugim z nich, czyli wydanych w 2014 roku Nokturnach & Demonach zatrzymamy się przez chwilę dłużej.

Jedynym zagranicznym gościem na krążku wydanym przez oficynę Prosto okazał się Promoe z legendarnego w niektórych kręgach zespołu Looptroop Rockers. Charyzmatyczny raper z nieodłącznymi dredami na głowie zawsze był najjaśniejszą postacią szwedzkiego składu, który na początku lat 2000 osiągnął niemałą popularność w Polsce. Kooperacja na linii Warszawa-Sztokholm stanie się jeszcze bardziej naturalna, kiedy przypomnimy sobie, że Promoe wcześniej pojawił się też na płycie składu East West Rockers (a także później na przegapionym niestety albumie producenckim Definicja Brzmienia, od OER-a).

Mało osób pamięta, że trzy lata wcześniej, czyli 2011 roku doszło do współpracy pomiędzy Czarnym, a czeskim raperem o pseudonimie Khomator. W jej efekcie powstał utwór Mały Princ, który trafił zarówno na album Khomatora jak i pierwszy producencki krążek Czarnego pt. Niedopowiedzenia (jako bonus track). Kawałek cieszył się zdecydowanie mniejszą popularnością, niż ten z udziałem Promoe, jednak warto go przypomnieć, chociażby z uwagi na bardzo solidną produkcje przywodzącą na myśl czasy pierwszych płyt HIFI Bandy.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó