13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

Metro (Wildchild, MED, Percee P)

(fot. https://youtu.be/oltLEfkM-h4)

- Metro jest pierwszy w Brzegu, nie pierwszy z brzegu - z właściwą sobie swobodą rapował w 2007 roku Pan Wanxx z legendarnego Dinala o pochodzącym z Brzegu producencie. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, bo Metro wydaje nowe rzeczy dość regularnie i nigdy nie schodzi poniżej swojego wysokiego poziomu. Jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że niemałe grono osób myślących o sobie jako o fanach hip-hopu producenta z Dolnego Śląska nie zna.

I żeby być zupełnie uczciwym trzeba powiedzieć, że spora w tym zasługa samego Metra, który uparcie stroni od social mediów, nie zabiega o promocje, praktycznie nie udziela wywiadów, a koncentruje się jedynie na robieniu muzyki. Smutny wniosek jest taki, że niestety nawet produkcje najlepszej jakości same się nie obronią, ale dopóki nie przeszkadza to samemu zainteresowanemu to nam również nie będzie.

Już na swojej pierwszej EP-ce Hands In Motion z 2008 roku Metro zgromadził ciekawe grono raperów, gdzie obok O.S.T.R-ego i Fisza pojawił się jeszcze Abstract Rude, oraz Wildchild. Obaj MC reprezentowali underground'ową scenę z Los Angeles i przez kolejne lata klimat rodem z kalifornijskiej wytwórni Stones Throw był polskiemu producentowi zdecydowanie najbliższy. Na potwierdzenie tych słów przypominamy, że już rok później Metro wyprodukował album Declaime'a, a więc kolejnego rapera związanego z wytwórnią założoną przez Peanut Butter Wolf'a. Muzikillmind ukazało się nakładem Asfalt Records, a w kilku utworach wokalnie udzieliła się Georgia Ann Muldrow, prywatnie żona rapera z USA. Co ciekawe, dziś to ona cieszy się zdecydowanie większą popularnością - wydawała m.in. w wytwórni Brainfeeder, niedawno była zaproszona do projektu Native Instruments Community Drive.

W tym samym, 2009 roku oficyna Queen Size Records wypuściła singiel na siedmio-calowym winylu do którego bit wyprodukował Metro, a za mikrofon chwycił Guilty Simpson. Acquired Taste był pierwszą "siódemką" z serii, w której ukazały się jeszcze kawałki z udziałem takich MC's jak Wildchild, MED, Oh No (młodszy brat Madliba), Rakaa i legenda "podziemia" z Nowego Jorku, czyli Percee P. Każdy z singli wypuszczony został w limitowanej liczbie egzemplarzy i dziś już trudno je zdobyć inaczej niż na rynku wtórnym.

Na swoim koncie Metro ma również kilka albumów producenckich na których pojawiali się zarówno polscy nawijacze (Ten Typ Mes, Afront, czy WCK) jak i goście z zagranicy. Do wymienionych wcześniej Oh No, Med'a i Wildchild'a trzeba jeszcze dodać Blu, oraz Illa J (młodszy brat nieodżałowanego J Dilli). Każda z tych płyt ma swój charakterystyczny klimat, który budowany jest przy pomocy charakterystycznych "trzeszczących" od winylowych sampli bitów, zwrotek od weteranów underground'owej sceny z USA, oraz skrzących się co chwila cut'ów, autorstwa najlepszych specjalistów w swoim fachu (DJ Eprom, DJ Falcon1 i innych). Kto nie zna, ten musi nadrobić!

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó