13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

Young Ravisu (Chief Keef)

(fot. https://www.instagram.com/youngravisu)

Przy okazji naszego opracowania nt. "Leasing Beats" i "Type Beats" pisaliśmy o Young Ravisu w ten sposób - Historia Radosława Sobieraja jest jedną z tych, które bardzo mocno oddziałują na wyobraźnie początkujących producentów - oto nikomu nieznany chłopak z Gliwic trafia na mixtape gwiazdy z USA, udziela kilku wywiadów zagranicznym portalom i wydaje się, że świat stoi przed nim otworem. Co prawda, przynajmniej narazie żadna z jego produkcji nie powtórzyła sukcesu tej, która znalazła się na "Bang, Part 2" ale mamy nadzieję, że Young Ravisu jeszcze o sobie przypomni i nie będzie zapamiętany jedynie jako producencki "one-hit wonder" - wydaje się, że od czasu tamtego tekstu u bitmejkera ze Śląska trochę się pozmieniało, bo choć nadal nie może dopisać sobie do CV kawałka z podobną gwiazdą jak Chief Keef to dziś jesteśmy nieco bardziej spokojni o jego dalsze losy.

Co takiego się wydarzyło? Z jednej strony można powiedzieć, że niezbyt wiele, ale z drugiej Young Ravisu zaczął w końcu publikować nowe numery. Kiedy przygotowywaliśmy się do napisania tamtego tekstu mieliśmy wrażenie, że cała sytuacja odrobinę przerosła 18-latka. Być może to daleko idące wnioski, bo ostatecznie nie udało się nam ich zweryfikować w rozmowie z Young Ravisu (nasze próby kontaktu pozostały bez odpowiedzi), jednak jego aktywność w social mediach sugerowała, że zdecydowanie zbyt wcześnie osiadł na laurach. Natomiast teraz w sieci dość regularnie pojawiają się kolejne produkcje jego autorstwa, a także utwory w których sam chwyta za mikrofon. Jednym i drugim jeszcze trochę brakuje, ale bez wątpienia słychać tam potencjał na większe rzeczy.

Tak jak pisaliśmy w cytowanym wyżej artykule "type beats" to przede wszystkim kreatywne wykorzystanie zasad SEO, po to aby dotrzeć ze swoim produktem do jak największej liczby potencjalnych odbiorców. O tym jak bardzo może być to skuteczne przekonał się Young Ravisu, a także inny młody polski bitmejker Ned Callin. Pochodzący ze Szczecina twórca od jakiegoś czasu wrzucał do internetu kolejne bity opatrzone odpowiednimi opisami i tak trafił na niego Luciano, czyli jedna z największych gwiazd niemieckiej sceny. Znaleziony na YouTube bit posłużył jako podkład do numeru Gestern, który przez wielu fanów Luciano okrzyknięty został najmocniejszą pozycją na krążku L.O.C.O.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó