13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

L PRO (Fabolous)

(fot. Monika Łaskarzewska)

Swego czasu pochodzący z Nowego Jorku Fabolous był naprawdę bardzo popularnym raperem. Zdecydowanie największy rozgłos przyniósł mu album Real Talk, który ukazał się w 2004 roku nakładem wytwórni Atlantic. To właśnie na tym krążku znalazł się jego najbardziej popularny utwór, a więc wyprodukowany przez Just Blaze'a hit pt. Breathe. W tamtym czasie utwór ten praktycznie nie schodził z playlist wszystkich telewizji muzycznych w Polsce (kiedyś były i takie rzeczy). Dlatego też było to niemałe wydarzenie, kiedy pięć lat później pojawiła się informacja, że na jego nowej płycie znajdzie się kawałek wyprodukowany przez polskiego producenta.

Zaskoczenie było tym większe, że owym bitmejkerem okazał się szerzej nieznany Mateusz "L PRO" Łapot. Twórca ze Stargardu opowiedział o genezie tamtej współpracy w wywiadzie dla Preorder.TV (całość TUTAJ) - Znalazłem na social mediach zdjęcie klasowe Fabolous'a, gdzie wszyscy byli oznaczeni z imienia i nazwiska. Pisałem po kolei do każdego z nich o tym, że jestem producentem i jeśli pokaże mój bit Fabolous'owi, a tamten zdecyduje się go kupić to oddam mu 50% mojej gaży. Jeden z nich dał się przekonać, czego efektem był singiel do którego powstał nawet klip - mówił wówczas L PRO. Rzeczywiście amerykański raper nagrał na jego podkładzie utwór A Toast To The Good Life, który promował rozszerzoną wersje albumu Loso's Way.

Po premierze tego utworu L PRO szumnie zapowiadał kolejne numery z Fabolous'em, oraz innymi raperami z amerykańskiego mainstream'u, lecz niestety licznik jego zagranicznych kooperacji zatrzymał się na liczbie jeden. Na naszym krajowym podwórku współpracował z Chadą, Kajmanem, czy Solarem i Białasem, jednak siłą rzeczy żadna z tych produkcji nie wywołała, choćby cząstki zainteresowania z jaką spotkał się utwór A Toast To The Good Life. L PRO aktualnie próbuje swoich sił jako raper, a także zaangażował się w działalność pozamuzyczną, ale nie zamierzamy w tym miejscu dłużej się nad tym rozwodzić.

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó